startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Je čokoláda neresť alebo liek?

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tento článok nemá byť kázňou, len malým zamyslením nad tým, či by sme sa mali cítiť previnilo, keď dostaneme od svojho milovaného sladkú pozornosť a užívame si jej viac, ako by sa patrilo.
kolac_tsp74058010Keď je reč o čokoláde, väčšina ľudí si predstaví klasickú "tabuľkovú" čokoládu, alebo čokoládové tyčinky s rôznymi druhmi náplne. Pre viacerých tak môže byt prekvapením skutočnosť, že čokoláda sa aj v súčasnosti využíva na liečebné účely.

Naozaj dokáže čokoláda uzdravovať? Veď čokoládu ako luxusnú cukrovinku poznáme len od 19. storočia. Latinské meno kakaovníka "Theombroma cacao" možno preložiť aj ako "pokrm bohov". Kakaové bôby ako základná surovina na výrobu čokolády obsahujú látky, ktoré dokážu zlepšiť náladu, odstrániť únavu, povzbudiť mužnosť, alebo hoci aj pomôcť pri chudnutí.

Sex

Čokoláda sa v Latinskej Amerike dlho používala ako afrodiziakum. Čo najčastejšie nosia nápadníci svojim vyvoleným? Čím sa snaží manžel udobriť so svojou rozhádanou polovičkou? Čokoláda a láska jednoducho odpradávna patria k sebe.

Čo robí z čokolády afrodiziakum? Nuž čokoláda obsahuje kyselinu valerovú, ktorá pôsobí upokojujúco a protistresovo. Okrem toho v nej nájdeme aj dopanin, ktorý podporuje mozgovú činnosť a celkové uvoľnenie organizmu, fytosteroly, ktoré by sa dali svojim spôsobom prirovnať k feromónom - hormónom, ktoré nás robia atraktívnych v očiach nášho partnera. Výskum v tejto oblasti je zatiaľ len v plienkach ale veľa žien by potvrdilo z vlastnej skúsenosti, že sú obdobia, kedy by za čokoládu "zabíjali".

Únava

cokoladova-torta_tsp106551908Ľudia, ktorí majú problém s únavou, často siahajú po čokoláde. Tento krok má svoj dobrý dôvod, čokoláda v malej miere totiž pôsobí povzbudzujúco vďaka obsahu teobromínu, ktorého zloženie je podobné kofeínu ale nemá jeho vedľajšie účinky.

Kalórie z čokolády

Výskumy ukázali, že pri jedení náš mozog produkuje "chemikálie spokojnosti" a to je možno dôvod prečo niektorí ľudia jedlom zaháňajú pochmúrnu náladu. Problém je, že sa takýmto spôsobom veľmi rýchlo nevmestíte do obľúbených zoštíhľujúcich džínsov a to vám na dobrej nálade asi nepridá.

Môže čokoláda ľudom, ktorí si jedlom zaháňajú depresiu naozaj pomôcť? Možno čokoláda totiž zaháňa chuť do jedla a zároveň zlepšuje náladu. Len ako so všetkým, aj tu treba poznať správnu mieru.

Spoločne so všetkými kladmi konzumácie čokolády však prichádzajú už menej potešujúce kalórie. Našťastie existuje spôsob ako si užívať výhod čokolády a zároveň sa neobávať o svoje krivky.

Čokoládové tonikum

  • vezmite 24 čokoládových bôbov a zohrievajte ich na panvici asi 5 minút,
  • po vychladnutí bôby zomeľte na mlynčeku na kávu,
  • získaný prášok zmiešajte s 8 dcl vriacej vody a povarte ešte 5 minút,
  • po vychladnutí môžete zmes dochutiť ľubovoľným sladidlom.
Uvedené množstvo postačí na 3 dávky tonika, ktoré môžete užívať nasledujúcim spôsobom:
  • Pre povzbudenie, potlačenie chuti do jedla - 1 šálku 3x denne
  • Pre romantické chvíle - pol šálky hodinu pred schôdzkou

Zmes by sa mala udržiavať v chladničke maximálne týždeň. Čokoládové bôby môžeme nahradiť pravým kakaovým práškom.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 22.06.2006: admin, Diskusia k článku "Je čokoláda neresť alebo liek?"rightend