startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobná fotografia očami profesionála - III. časť

line

foto-video
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keďže foto a video služby si pravdepodobne nekupujete každý deň, pre zjednodušenie vašej situácie pre vás Harum video-foto štúdio vypracovalo nasledujúcu sériu článkov. Po ich prečítaní by ste mali vedieť, na čo sa sústrediť pri výbere fotografa a kameramana, aby ste s výsledkami ich práce po vašej svadbe boli spokojní. Tiež v nich nájdete rady, ako archivovať vaše svadobné DVD, CD či filmy, aby vám robili radosť aj po mnohých rokoch.
-- PR článok --
Asi najdiskutovanejšou témou na stretnutí u fotografa býva kedy, kde a ako dlho uskutočniť spoločné fotografovanie svadobných fotografií mladomanželov - v krajnom prípade je možné presunúť ho aj mimo svadobný deň, ale výhodnejšie je fotiť svadobné fotografie vo svadobný deň. Záleží len na vás ako sa rozhodnete. Aby sme vám to zjednodušili priblížime vám výhody a nevýhody fotografovania mimo svadobného dňa.

harum foto-video_05

Výhody fotografovania mimo svadobného dňa

 • Ani vy a ani fotograf nie ste pod časovým tlakom - vďaka čomu môžete byť všetci uvoľnenejší a kreatívnejší.
 • Fotografovanie sa môže zmeniť na romantický výlet, počas ktorého navštívite viaceré zaujímavé miesta.
 • Termín fotografovania môžete prispôsobiť počasiu.

Nevýhody fotografovania mimo svadobného dňa

 • Svadobná kytica má obmedzenú životnosť a po svadobnom dni už nemusí vyzerať fotogenicky.
 • Ak nemáte kúpené alebo na mieru ušité svadobné šaty, musíte počítať s nákladmi na ich opätovné požičanie.
 • Vzniknú vám opakované náklady za nový svadobný účes a mejkap.
 • Na fotografovanie si budete možno musieť vziať v práci dovolenku.
 • Fotografovanie sa oddiali, ak hneď po svadbe odcestujete na svadobnú cestu.
 • Po svadbe sa vytratí slávnostná atmosféra a napätie zo svadobného dňa, emócie sú už prežité. Fotografovanie stráca bezprostrednosť svadobného aktu a môže byť pre vás len povinnosťou. Na fotografiách sú rozpoznateľné všetky vaše dojmy a emócie.
 • Náklady za celodenné fotenie sú neporovnateľne vyššie.
V prípade, že sa rozhodnete pre spoločné fotografovanie vo svadobný deň, odporúčame vám naplánovať si ho radšej pred svadobným obradom. Pozor na silné poludňajšie slnko! Niektorí fotografi dosvecujú tiene bleskom, je to však núdzové riešenie. Takéto fotografie bývajú ploché a chýba im atmosféra. Riešením je, ak si k fotografovi objednáte asistenta, ktorý použije odrazové a difúzne plochy, vďaka ktorým sa dosiahne nádherné a mäkké osvetlenie. Ďalším riešením je vybrať sa do zatienených uličiek mesta a využiť čas, kedy je slnko ukryté za oblakmi.
 • Ak si nevesta neželá, aby ju ženích pred obradom videl, zrealizujte fotografovanie po obrade. Zaujímavé zábery môžu vzniknúť priamo v areáli miesta, kde sa koná vaša svadobná hostina. Ušetríte tak čas na presúvanie sa z miesta na miesto a skrátite dobu vašej neprítomnosti medzi hosťami. Ich čakanie môže príjemne vyplniť vzájomné zvítavanie a zoznamovanie sa. Objednajte hosťom nápoje na uvítanie a malé pohostenie. Poproste rodičov, aby vás na chvíľu ospravedlnili a venovali sa hosťom za vás.
 • Ďalšou možnosťou je fotografovanie počas slávnostného obeda či večere. Načasujte si prípitok, prvý tanec a začiatok podávania svadobného menu tak, aby bolo vonku ešte vhodné svetlo na fotografovanie. Teplé podvečerné svetlo je čarovné, pôsobí krásne zlatisto a do istej miery nahrádza make-up. Preto vám ho odporúčame využiť aj v prípade, ak ste sa fotili pred svadobným obradom. Odísť môžete už po skonzumovaní polievky, vďaka čomu na vás nepadne únava, ktorá sa často dostaví po kompletnom svadobnom menu.
 • harum foto-video_06
 • Spolu s fotografom si premyslite výber miesta, kde sa budete fotografovať, pretože práve okolie dodá fotografiám tú správnu hĺbku a atmosféru. Odporúčame fotenie v exteriéri. Dobrý fotograf vie využiť všetky rozmary počasia, či už sneží, prší, alebo svieti slnko. Fotograf pozná zaujímavé a fotogenické miesta, ako je napríklad nádvorie zámku, park, zrúcanina hradu, botanická záhrada, lúka pri potoku či obľúbené uličky mesta. Neodporúčame fotenie na miestach, kde dopadá svetlo cez lístie stromov. Pre prípad, ak by bolo počasie príliš nepriaznivé, rezervujte si prenájom interiéru hradu, zámku, kaštieľa alebo ateliéru. Skúsený fotograf sa vie zorientovať v akomkoľvek priestore a využiť jeho jedinečnosť.
 • Na uvoľnenie vám dobre padne pohár šampanského.
 • Krásnou pamiatkou na váš svadobný deň môže byť spoločná fotografia všetkých svadobných hostí s vami. Pripomeňte tento záber fotografovi.

Rady na záver

Vzácne a dôležité momenty vášho svadobného dňa si vychutnajte a skôr ich predlžujte ako skracujte. Uvedomte si to, najmä vo chvíľach:
 • keď vás pred obradom otec odovzdáva ženíchovi
 • pri výmene vzájomných pohľadov počas obradu
 • pri výmene snubných prsteňov si najskôr vymeňte pohľady a až potom prstene, ruky si dajte približne do výšky hrudníka, nezakrývajte si ich kyticou a vnímajte uhol postavenia fotografa
 • pri prvom manželskom bozku sa neodvracajte chrbtom a zbytočne sa neunáhlite
 • naplno prežite každú jednu chvíľu z vášho svadobného dňa.

Prečítajte si tiež Ako vybrať kameramana a Rady pre archiváciu. Pre Vašu inšpiráciu Vám odporúčame tiež prezrieť si nádhernú fotogalériu.

Svadobná fotografia očami profesionála - I. časť
Svadobná fotografia očami profesionála - II. časť
rightend