startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Farby, na ktorých záleží

line

svadobné šaty
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď príde na pretras farba svadobných šiat, je nevesta pri výbere obmedzená nielen vlastným vkusom ale aj všeobecnými konvenciami. Aj keď sú farby v tomto článku spájané s určitou zvyklosťou, väčšina neviest má svoje svadobné šaty vysnívané už od detstva. A keď príde čas svadby, snažia sa týmto svojim snom čo najviac priblížiť.
Svadobne saty_02Veľa farieb je "mimo hry" nie preto, že by boli neatraktívne, ale preto, že sa spájajú so špecifickým motívom, či udalosťou.

Napríklad ružová aj keď je všeobecne obľúbenou farbou a vhodným doplnkom, svadobné šaty len v tejto farbe by zrejme pôsobili príliš detinsky a nedospelo. Červená farba bola v európskych pomeroch vždy farbou najstaršieho remesla a tak by svadobné šaty v tejto farbe asi neriskovala žiadna nevesta.

S rastúcou popularitou "keltských svadieb" na západe získala svoje miesto v svadobnom šatníku aj hnedá ako farba zeme, hoci moderná a progresívna nevesta by si hnedé svadobné šaty asi nevybrala.

Ďalšou farbou, ktorá mala svojho času zlú povesť je zelená. Existuje povera, podľa ktorej táto farba patrí lesným vílam a elfom, ktorí ju vraj neradi vidia na ľuďoch. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí podobným rečiam radi uveria, ale takých je medzi dnešnými nevestami stále menej, takže sa obyvatelia lesnej ríše môžu od zlosti roztrhať, keď sa raz nevesta rozhodne pre zelené šaty, tak budú a hotovo.

V minulosti sa veľkej obľube tešila modrá. Všetkým dookola mala dať jasnú správu o tom, že nevesta je slušne vychovaná žena a má všetko, čo správna nevesta má mať. Okrem toho mala táto farba neveste priniesť ženícha verného až po hrob. A čo viac si ešte možno vo svadobný deň priať?

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 29.06.2006: admin, Diskusia k článku "Farby, na ktorých záleží"rightend