startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Drahokamy narodenia - I. časť

line

svadobné prstene
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V mnohých častiach sveta je zvykom venovať dieťaťu pri narodení zlatý šperk alebo drahokam. V rôznych častiach sveta bývali kedysi odlišné zoznamy narodeninových drahokamov až do roku 1912, kedy sa celoštátne združenie amerických zlatníkov rozhodlo tento zoznam ustáliť do podoby, ktorú nájdete v dnešnom článku.
banner

Diamant_02Január

Drahokamom prvého mesiaca Gregoriánskeho kalendára je granát - drahokam často spájaný s krvou. Granát má chrániť svojho nositeľa pred ťažkými snami a pomáhať mu v krízových obdobiach nájsť správnu cestu životom. Krása tohto drahokamu spočíva v jeho ohnivej farbe a uchvacujúcom lesku, ktorá im dovoľuje vyniknúť na širokej palete šperkov. Tradičná krvavočervená farba nie je však jedinou farbou tohto drahokamu takže aj tí, ktorí nemajú radi túto farbu, si môžu vybrať spomedzi širokej palety ďalších odtieňov.

Február

K tomuto mesiacu patrí ametyst. Ľudová slovesnosť o ňom hovorí ako o kameni striezlivosti, mieru a rovnováhy. Má tiež chrániť svojho nositeľa pred plešatosťou, kožnými chorobami a zvodmi neprajníkov. Ametyst sa vyskytuje v rôznych odtieňoch purpurovej či orgovánovej farby s vysokou odolnosťou voči oteru a teda aj trvalou hodnotou pre svojho nositeľa.

Marec

Mesiacu knihy patrí akvamarín, ktorý vraj svojmu majiteľovi pomáha nadväzovať priateľstvá. Je zdrojom nádeje, lásky, zdravia či ochrany na cestách po mori. Ako už naznačuje jeho názov, jeho sfarbenie býva zelenomodré s bohatým trblietavým leskom. Tento drahokam sa vyskytuje v rôznych veľkostiach, tvaroch a farebných odtieňoch zelenej a modrej.

smaragdovy-prstenApríl

Najtvrdší a zároveň najcennejší drahokam v dejinách je zároveň aj drahokamom mesiaca bláznov. Diamant je symbolom moci, lásky, večnosti a nerozlučným doplnkom zásnubných či svadobných prsteňov. Vďaka svojej odolnosti sú šperky s týmto drahokamom vhodné aj na denné nosenie. Vyskytujú sa v rôznych výbrusoch, ktoré dávajú týmto kráľom drahokamov jedinečný lesk a podmanivý vzhľad.

Máj

Mesiacu zamilovaných patrí smaragd - drahokam spájaný s ochranou zdravia, bojom proti rôznym typom bolesti a schopnosťou predpovedať budúcnosť. Sýta zelená farba smaragdov vyvoláva až magický dojem a vyskytuje sa v najrôznejších odtieňoch a tvaroch.

Jún

Perla, jeden z mnohých darov mora je drahokamom, ktorý končí prvú polovicu roka. Jej vlastnosťami sú cudnosť, striedmosť, čistota a tak nečudo, že perla často býva spájaná so svadbou a šťastným manželstvom.

autor: M. P.

Drahokamy narodenia - II. časť


line
line

Diskusia


forum 28.12.2006: admin, Diskusia k článku "Drahokamy narodenia - I. časť"rightend