startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Doklady k cirkevnému sobášu

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Čo, kde a kedy je potrebné vybaviť, ak ste sa rozhodli pre cirkevný sobáš.
Ako prvé je treba zájsť na farský úrad v mieste, kde svadbu plánujete uskutočniť a dohodnúť si termín sobáša. Zároveň by vás mali oboznámiť s tým, čo všetko budete potrebovať, aké sviatosti by ste mali mať (všeobecne sa vyžaduje sviatosť krstu a prvé sväté prijímanie). Zvyčajne najneskôr 2 – 3 mesiace pred svadbou treba na farský úrad priniesť nasledovné doklady:

Žiadosť o uzavretie manželstva

Kostol interierŽiadosť vypisuje matrikárka na matrike na základe predloženia rodných listov, preukazov totožnosti oboch snúbencov. Žiadosť podpisujú obaja snúbenci. Neplatia sa žiadne poplatky.

Krstný list

V prípade, že sa sobášite tam, kde ste boli krstení, nemusíte ho predkladať. Ak sa sobášite inde, treba zájsť na farský úrad v mieste vášho krstu a požiadať o vypísanie krstného listu. Ten potom odovzdáte na farskom úrade v mieste sobáša spolu s ostanými dokladmi. Krstný list nesmie byť starší ako 6 mesiacov.

Údaje svedkov

Väčšinou sa vyžadujú nasledovné údaje svedkov: meno a priezvisko, trvalý pobyt, telefón, zamestnanie, dátum narodenia.
Po odovzdaní všetkých dokladov na farskom úrade vám oznámia termíny povinnej sobášnej náuky. Obyčajne sú 4 náuky: 2 s kňazom, 1 s lekárom a posledná obyčajne niekedy tesne pred sobášom tzv. generálka, kde sa presne dohodne kto, kde stojí, kto, kedy, čo hovorí, prípadne sa dajú dohodnúť iné podrobnosti (napr. čo majú hrať pri vstupe do kostola, v akom poradí sa bude vchádzať a pod.). Za sobáš v kostole sa neplatí, ale je možné prispieť milodarmi, a to buď ľubovoľnou finančnou čiastkou alebo kvetinovou výzdobou.


line
line

Diskusia


forum 15.05.2016: ruzenka25, re: Diskusia k článku
forum 12.09.2005: admin, Diskusia k článku "Doklady k cirkevnému sobášu"rightend