startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Diadém krásy si vyžaduje čas

line

svadobné účesy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vlasy sú po šatách najvýraznejšou časťou zovňajšku nežnejšej polovice ľudstva. Preto nielen pred svadbou si zaslúžia pravidelné ošetrovanie a starostlivosť. Opýtali sme sa na ňu pani Ľudmily Veľasovej, dlhoročnej vlasovej stylistky.
Svadobny uces_01

Existuje dolná veková hranica na návštevu kaderníckeho salónu?

Náš salón navštevujú všetky vekové skupiny. Dnes už nie je výnimkou, ak mama nechá svojej desaťročnej dcérke urobiť melír. Na prvé ostrihanie prídu často aj 5-ročné deti a myslím si, že by to tak malo byť. Domáce strihanie nemusí na prvýkrát dopadnúť najlepšie a dieťa si tak môže vypestovať odpor k strihaniu, čo určite žiadny rodič nechce.

Ako by ste zhodnotili kvalitu vlasov Vašich zákazníčok?

Kvalita ich vlasov je rozdielna. Vo veľkej miere je daná geneticky a nedá sa výraznejšie ovplyvniť. Neodborným ošetrovaním ju skôr možno zhoršiť.

S akými "vlasovými prehreškami" sa v praxi stretávate najčastejšie? Ako týmto prehreškom predchádzať?

Niektoré vlasy bývajú mastné, iné sú zasa zničené po farbení, vysušené fénovaním alebo ich špatia lupiny. Fénovanie teplým vzduchom vlasom škodí, ale na zmiernenie následkov je môžné použiť rôzne zmäkčovacie krémy alebo vlasové tonikum. Mastné vlasy bývajú často dôsledkom hormonálnych zmien v puberte a dajú sa zmierniť oplachovaním z odvaru žihľavy. Suché vlasy alebo tvorbu lupín môže vyvolať nesprávne zvolený šampón. Za lupinami sa môže skrývať aj kožná psoriáza, hlavne ak sa objavujú pravidelne na jar a na jeseň.

Farbenie vlasov je samostatnou kapitolou vlasových prehreškov. Veľa žien si farbí vlasy doma a popri tom robí ešte niečo iné. Farba tak pôsobí na vlasy pridlho a výsledkom sú zničené, často nedokonale zafarbené vlasy.

Nepríjemným „objavom“ pre svetlovlasé dámy môže byť fakt, že ich vlasy po prvom odfarbení svetlejším odtieňom naopak ešte viac stmavnú. Peroxid, ktorý je súčasťou podobných prípravkov, vlasy často oslabuje, preto je miesto farby lepšie použiť špeciálny šampón a farbenie vlasov zveriť odborníkovi. Na zosvetlené vlasy ale aj poškodené vlasy sa oplatí aplikovať špeciálny šampón a aspoň dvakrát do týždňa im dopriať balzam alebo domáci regeneračný zábal zo zmesi vajíčka, olivového oleja a medu aplikovaný na umyté vlasy.

Ak potrebujete aspoň na nejaký čas zakonzervovať prirodzený, svetlý odtieň vlasov, pomôže Vám harmančekový odvar.

Svadobny uces_02

Koľko vlasových prípravkov možno používať súčasne bez rizika poškodenia?

Dnes už každá značka kozmetiky ponúka širokú kolekciu ošetrovacích prípravkov. Chybou, ktorej sa dopúšťajú mnohé ženy je skôr časté striedanie rôznych značiek „bez ladu a skladu.“ Na starostlivosti o vlasy sa neoplatí šetriť. Tu viac ako inde platí, že kvalita je základom úspechu.

Aký je rozdiel medzi kondicionérom a ošetrujúcou maskou na vlasy?

Kondicionér v šampóne účinkuje na vlasoch len veľmi krátko. Maska alebo vlasový zábal zostávajú nanesené aspoň 3 minúty.

Obráťme teraz pozornosť k svadobnému účesu. Má mať nevesta nejakú konkrétnu predstavu o svojom účese predtým, ako sa vyberie k Vám?

Je dobré, ak budúca nevesta prichádza do kaderníctva s konkrétnou predstavou o svojom svadobnom účese. Vhodnosť vybraného účesu sa odvíja predovšetkým od typu svadobných šiat, zvolených vlasových doplnkov či druhu závoja. Veľa neviest navštívi niekoľko kaderníckych salónov, kým sa rozhodne. Nájdu sa aj také, ktoré dávajú prednosť jednoduchosti, potrebujú len oživiť vlasy. Stalo sa, že volala mama budúcej nevesty a sťažovala sa, že vraj je jej nevesta veľmi konzervatívna, chce len jednoduché šaty bez závoja a doplnkov, od nikoho si nedá poradiť a vymyslieť pre ňu účes nebude vôbec jednoduché. Povedala som jej, že úplne postačí, keď si nevesta so sebou prinesie tri ružičky zo svadobnej kytice. Tie som použila na dotvorenie účesu. Výsledkom bola mladá, príjemne polichotená žena, ktorá svoj účes prijala bez výhrad.

Čo je najdôležitejšia vec pred návštevou kaderníctva?

Najdôležitejšie je nájsť si na svoj účes čas. Kaderníctvo nie je stánok s rýchlym občerstvením, ale miesto, kam by mala žena prísť pozitívne naladená a uvoľnená. Krása si vyžaduje čas a každá, do nej venovaná chvíľa, sa určite zúročí v obdive okolia.rightend