startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Dejiny spodnej bielizne - II. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Bedrová zástera bola už od staroveku najjednoduchšou formou spodnej bielizne. Obyčajne sa vyskytovala v troch variantoch. Najjednoduchšia mala formu širokého pásu látky ovinutej medzi nohami a okolo pása. K tomuto typu patrí havajské molo, alebo niekoľko typov japonskej zápasníckej zásterky známej ako „fundoshi“.
spodna-bielizen_tsp71043897Priemyselná revolúcia s vynálezom parného stroja, stroja na čistenie surovej bavlny a mechanických tkáčskych stavov otvorila cestu k masovému rozšíreniu spodnej bielizne. Ľudia ju prvýkrát kupujú v obchodoch. Štandardným typom spodnej bielizne sa stal jednodielny úbor s odopínaným zadným dielom. Neskôr bývali tieto „obleky“ len pod kolená a stále bez rukávov.

Názov „bombarďaky“ (po anglicky Long Johns) získala dlhá teplá bielizeň pre mužov pravdepodobne vtedy, keď ich ako povinnú výbavu dostávali americkí vojaci v druhej svetovej vojne. O ich popularitu sa zaslúžil aj prvý americký svetovo uznávaný boxer v ťažkej váhe Američan John Lawrence Sullivan.

V 30. rokoch minulého storočia začali vytláčať bielizňový úbor trenírky a kraťasy. Prichádza ďalšia módna inovácia a tou je elastická guma, ktorá začína nahrádzať gombíky. Cirkulácia vzduchu v tejto bielizni je riešená pomocou zvisle zasadeného „klokanieho vaku“.

Druhá svetová vojna so sebou priniesla aj všeobecný nedostatok spodnej bielizne, keďže prvoradým zákazníkom bola predovšetkým armáda. Nedostatkovým tovarom sa stali nielen kovy ale aj guma a tak sa do módy vrátilo zapínanie na gombíky. Spodná bielizeň sa prvýkrát začala vyrábať vo farbe, Vzniklo aj takzvané francúzke zapínanie, keď je vzadu alebo po bokoch na trenírkach rad drobných gombíkov na tenkej lište.

V 50. rokoch minulého storočia začínajú výrobcovia spodnej bielizne presadzovať farebnú a vzorovanú spodnú bielizeň a využívať umelé vlákna ako dakron a nylon. Ženská spodná bielizeň začína zvýrazňovať prsia na úkor drieku. Podprsenka_01Vzniká podprsenka s ostro zakončenými košíčkami, známa „zázračná podprsenka“ aj známa hollywoodska „push-upka“.

Na sklonku 80. a začiatkom 90. rokov sa výrobcovia a predajcovia spodnej bielizne prestali sústrediť na praktickú funkciu a pohodlné nosenie svojich výrobkov a ich pozornosť sa začala sústrediť na zvodný dojem, keďže už od prvopočiatkov ženskej emancipácie v 20. rokoch minulého storočia bola spodná bielizeň poslednou bariérou, ktorú musia muži na ceste za vytúženým cieľom prekonať. Do módy prichádzajú rôzne typy dámskych topov do teplého počasia, rifľové kraťasy, ”neviditeľné” podprsenky a pánske boxerky.

Keď je reč o spodnej bielizni, nemôžeme nespomenúť bikiny, o ktorých vznik sa už v roku 1946 zaslúžili návrhári Jaques Heim a Louis Reard. Tí svoj výtvor pomenovali po atole v Maršalových ostrovoch, na ktorom sa realizovali prvé nukleárne skúšky. A skutočne aj tento kus spodnej bielizne svojimi minimálnymi rozmermi a maximálnym odhalením sa stal výrazným medzníkom v dámskej ale aj pánskej móde spodnej bielizne.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 11.07.2007: admin, Diskusia k článku "Dejiny spodnej bielizne - II. časť"rightend