startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Dejiny mejkapu - I. časť

line

make-up




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak chceme lepšie porozumieť mimoriadne premenlivým trendom v kozmetike, určite nám príde vhod malá exkurzia do dejín make-upu. Ženy rovnako ako muži využívajú make-upuž celé stáročia a za ten čas prešlo toto skrášľovacie odvetvie mnohými zmenami. Pozrime sa v krátkosti aspoň na tie najdôležitejšie.
make-up_01Vláda anglických regentov priniesla širokú obľubu rúžu. Taktiež sa začalo farbiť obočie a vlasy. Proti vypadávaniu vlasov nosili ženy čelenku namočenú v octe a mačacom moči. Bledá pokožka bola znamením záhaľčivého života vyššej spoločnosti, opálená naopak činorodej práce pracujúcej spoločenskej vrstvy a tak ženy nosili čepce a slnečníky, aby sa chránili pred slnkom a vyzerali štýlovo.

Čo nezakryli šaty, to vybielili rôzne kozmetické zázraky, z ktorých však len nepatrný zlomok neobsahoval životu nebezpečné prísady ako biele olovo či ortuť, ktoré nielenže postupne ničili pokožku, ale spôsobovali aj vypadávanie vlasov, bolesti žalúdka, triašku a nezriedka aj smrť, ktorá neobišla ani najslávnejšiu anglickú kurtizánu Katrin Mary Fisherovú. Aj napriek takejto negatívnej reklame však ženy neprestali nebezpečné bielidlá pokožky používať.

Viktoriánska éra sa mejkapu štítila a jeho používanie spájala s prostitútkami a herečkami. Slušne vychovaná žena používala maximálne domáce masky, ružovú vodu alebo aromatizovaný ocot na čistenie pleti. Na zvýraznenie prirodzeného odtieňa pier používali namiesto rúžu bezfarebnú pomádu. Ženy v tomto období si často vytrhávali obočie a dávali šťavu z červenej repy kvôli ružovým lícam.

Skutočná revolúcia v mejkape nastáva až okolo roku 1910. V tomto období začínajú dámy s domácou prípravou očných tieňov z petrolejového gélu alebo horúcich, na tvár prikladaných, voskových guľôčok. Prvú priemyselne vyrábanú maskaru na rovnakom základe priniesol svetu chemik T. L. Williams a pomenoval ju po svojej dcére Mabel, aby jej tak pomohol získať si vyhliadnutého nápadnika. Jeho úsilie nebolo márne a dcéra sa za mládenca svojich snov v roku 1914 naozaj vydala a Maybelline je dodnes kvalitnou značkou ženskej kozmetiky.

autor: M. P.

Dejiny mejkapu - II. časť


line
line

Diskusia


forum 02.04.2007: admin, Diskusia k článku "Dejiny mejkapu - I. časť"



rightend