startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Dávame rečou tela nesprávne signály?

line

zásnuby




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

I keď si to vôbec neuvedomujeme, všetci používame reč tela. Tá častokrát prezradí i to, čo sa snažíme ukryť. Rečou tela komunikujeme s okolím, ktoré je vnímavé a častokrát veľa vyčíta i z našich neverbálnych prejavov. Ako sa vyhnúť častým prešľapom v neverbálnej komunikácii, vám ponúkame v dnešnom článku.
prezentacia_01Rozpoznanie vlastných chýb je prvým a rozhodujúcim krokom na ceste k náprave. Veď viac ako 55 % spôsobu dorozumievania tvorí neverbálna komunikácia (zrakový kontakt, gestá), len 38 % hlasová zložka (farba, tón a hĺbka hlasu), takže na vlastné slová zostáva len niečo okolo 7 %. Je potrebné naučiť sa vyvážene komunikovať. Komunikácia je nevyhnutná tak vo sfére pracovnej, ako i v oblasti vlastného napredovania.

Chyba prvá: Vyhýbanie sa zrakovému kontaktu

Povedzme, že dostanete za úlohu pripraviť a zrealizovať firemnú prezentáciu. Budete sa pri jej prezentácii dívať na grafy premietané na stenu, alebo do očí svojich poslucháčov?

Pozeráte sa pri súkromnom rozhovore svojmu partnerovi do očí, alebo často blúdite pohľadom po podlahe, stenách, nebodaj pozeráte za chrbát svojho poslucháča? Podobné správanie len prezrádza vašu neistotu a nepripravenosť. Dobrý prednášajúci či účastník osobného rozhovoru strávi viac ako 80 % času pohľadom do tváre svojho partnera, či publika.

Chyba druhá: Fyzické prekážky medzi učastníkmi rozhovoru

K bežným komunikačným chybám patrí aj postavenie prekážky medzi účastníkov rozhovoru. Prekážkou môžu byť „ruky v bok“, oslovenie niekoho spoza monitora počítača, ruky zdvihnuté dlaňami nahor, či hrubá zložka dokumentov na priúzkom pracovnom stole. Heslo dňa je preto „otvorenosť“. Pri konverzácii nezdvíhajte ani nespájajte ruky a odstráňte všetky predmety, ktoré vám bránia priamo v pohľade na partnera, či skupinu poslucháčov.

Chyba tretia: Mrvenie sa, hojdanie a kolísanie

Mimovoľné pohyby vám na dôveryhodnom vystupovaní tiež nepridajú. Čo na tom, že ste pevne presvedčení o výsledkoch svojej práce, keď navonok pôsobíte veľmi neisto a rozhodene? Naučte sa sebakontrole a sebadôvere, zvýšite tak svoju šancu na úspech v každom smere.

Chyba štvrtá: Ruky vo vreckách alebo dlane zovreté v päsť

Rukami krčovito držanými pozdĺž tela alebo zastrčenými vo vreckách, dávate svojmu konverzačnému partnerovi najavo nezáujem, nedôveru alebo nerozhodnosť, či už to chcete alebo nie.

prezentacia_02Riešenie tohto nedostatku je jednoduché. Vyberte ruky z vrecák a používajte ich pre asertívne gestá v hornej časti tela, ktoré sú naopak znamením komplexného myslenia a sebadôvery rečníka.

Chyba piata: Nehybné sedenie alebo státie

Slabý rečník sa pozná aj podľa toho, že počas svojho prejavu zostáva nehybný. Pohyb je však vždy vítaným oživením prejavu. Po príklady netreba chodiť ďaleko. Ľudia „od počítačov“ si určite pamätajú dynamické prezentácie výkonného riaditeľa Microsoftu, Steva Balmera.

Chyba šiesta: Hrbenie sa, prehýbanie chrbta dozadu

Nevhodné držanie tela je tiež znamením nedostatku sebadôvery a môže pre pozorovateľa znamenať nedostatok osobnej autority. Preto pri verejných prejavoch ale aj v súkromí držte hlavu hore a chrbát vystretý s plecami mierne vysunutými dopredu. Tento postoj je pre poslucháčov prejavom záujmu o vec a nadšenej spoluúčasti na prezentovanej téme.

Chyba siedma: Cinkanie mincami, ťukanie prstami a iné zlozvyky

Skúste si niekedy svoj verejný prejav zaznamenať. V čase mobilných telefónov a webových kamier to nie je problém. Hotový záznam si pozrite kritickým okom. Aké sú vaše zlozvyky? Hovoríte cez nos, zajakávate sa, hovorite príliš rýchlo? Aj takýmto spôsobom môžete zlepšovať svoj osobný imidž a zvýšiť tak šancu na úspech pri pohovore na nové pracovné miesto, firemnej prezentácii či prednese svadobného prípitku.

autor: M. P.



line
line

Diskusia


forum 02.06.2010: admin, Diskusia k článku "Dávame rečou tela nesprávne signály?"



rightend