startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Cvičme podľa siluety

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každý z nás dostane pri narodení do vienka základné proporcie svojej postavy, akými sú celková výška, mohutná či naopak útla stavba tela. To všetko sú danosti, s ktorými sa musíme skôr či neskôr vysporiadať.
fitnesscentrum_tsp92573190Naša genetická výbava predurčuje, do ktorých častí tela budeme prednostne naberať hmotnosť. U niekoho sa kilo navyše objaví v oblastí pása, u iného v bokoch alebo na stehnách. Našťastie existuje spôsob ako prostredníctvom vhodných cvikov formovať každý z „bežných“ typov postavy.

Postava „presýpacie hodiny“

Ženy s osmičkovým obrysom by sa pri formovaní svojej postavy mali sústrediť rovnako na džoging ako i na posilňovacie cvičenia. Pravidelný beh udržiava hmotnosť, posilňovacie cvičenia pomáhajú udržiavať postavu súmernú. Pri posilňovacích cvičeniach však dajte prednosť väčšiemu počtu opakovaní a menšej záťaži. Pri výbere cvičení sa sústreďte predovšetkým na: pomalý beh, bicyklovanie na stacionárnom bicykli, aerobik, plávanie, formovanie bicepsu, cvičenie s činkami na lavičke a kliky.

Najlepším spôsobom spaľovania tukov je pre vás aerobik, džoging a plávanie. Polhodinka 2 - 3 krát týždenne, vytrvalosť a správna výživa sú rozhodujúcimi sprievodcami na ceste k vytúženému cieľu.

Postava „hruška“

Ak má vaša silueta tvar hrušky, pri cvičení sa potrebujete zamerať na zoštíhlenie dolnej časti tela. Spomedzi aerobikových cvičení si vyberte tie, ktoré formujú spodnú časť tela a spomedzi posilňovacích tie, ktoré formujú hornú časť tela. Opäť platí, že je lepšie pri cvičení využívať menšiu záťaž s väčším počtom opakovaní v sérii. K vhodným športom k tejto postave patria: chôdza, bicyklovanie, rotopéd, skákanie cez švihadlo, predkopávanie a zakopávanie, kliky.

Postavy s tvarom hrušky sú známe dobrou ohybnosťou a šikovnosťou pri cvikoch využívajúcich dolnú časť tela. Naopak, cviky pre hornú časť tela nepatria medzi ich obľúbené. Ak si chcete svoju cestu za súmernejšou postavou trochu spestriť, prihláste sa na kurz salsy alebo ak patríte k dobrodružným povahám, oceníte i lezenie po horolezeckej stene.

cvicenie-01_tsp86529950Postava „jablko“

Ak sú krivky vašej postavy zaoblené, mali by ste sa zamerať na zredukovanie tukov. Rozcvičovaním dolnej časti tela môžete tvarovať hrudník a plecia. Pre Váš typ postavy sú vhodné pomalé cviky s malým počtom opakovaní a záťažou: vystupovanie do schodov, prechádzka na kolieskových korčuliach, beh, kľuky a leg-press. Cviky pilates môžu Vašej siluete pomôcť vytvarovať pás a brucho. Spomedzi športov sú vhodné tenis alebo cviky s náradím, ktoré podporujú rotáciu panvy (hod diskom, cvičenie s obručou, otáčanie na mieste).

Postava „pravítko“

Tento typ postavy Vám umožní pestovať takmer každý druh športu. Džoging či aerobik Vám pomôže zbaviť sa nadbytočnej hmotnosti v problémových partiách ako sú brucho či pozadie. Určite budete chcieť nabrať trochu svalovej hmoty pomocou posilňovacích cvičení a vyformovať si tak pevnú a súmernú postavu. Do svojho tréningového programu by ste mali zahrnúť: strečing, brušáky, stepper, posilňovanie pásu, beh alebo kolieskové korčule, tlak na lavičke a posilňovanie chrbta.

Vďaka svojmu prirodzene štíhlemu telu robia „pravítka“ často chybu, keď kondičné cvičenie zanedbávajú, pretože si myslia, že slúži len na zhodenie prebytočných kíl, čo nie je vždy pravda. Správne vytvarovanie postavy je nemenej dôležité ako ideálna hmotnosť.

Pekná postava je nielen pre nežnejšiu polovicu ľudstva zdrojom zdravého sebavedomia. Nie každý dostane do vienka ideálne miery, ale všetci sa môžeme usilovať o to, aby sme sa v nich cítili lepšie.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 03.10.2008: admin, Diskusia k článku "Cvičme podľa siluety"rightend