startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Desať faktov, ktoré je dobré vedieť o perlách

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

O perlách, ako o jednom z najstarších drahokamov v dejinách sa hovorí, že prinášajú lásku, peniaze, plodnosť, zdravie a šťastie. Od kancelárie až po operu, všade sú perly vítaným módnym doplnkom.
 1. NahrdelnikExistuje viac ako jeden druh „pravej“ perly.
  Vlastne existujú dva druhy perál: pravé a kultivované. Pravé tvorí príroda sama, keď sa do ústrice dostane zrnko piesku a zachytí sa medzi mäkkým tkanivom a mušľou. V snahe „brániť sa potom ústrica postupne obalí „votrelca“ nespočetnými vrstvami perleti. Umelé perly vznikajú podobne len v kontrolovanom prostredí.
 2. Perlový lesk je hlavným parametrom určujúcim hodnotu perly.
  Množstvo svetla odrážané povrchom perly určuje hodnotu perly, nie jej veľkosť, ako to platí pre iné drahokamy.
 3. Väčšie perly sú cennejšie ako menšie.
  Perly majú rozmanitý tvar a veľkosť, od zrniečkových až po najväčšie barokové exempláre prírodných perál. Umelé perly mimoriadnej veľkosti sa len veľmi ťažko vyrábajú prírodnou cestou a ich cena málokedy zodpovedá vynaloženej námahe, preto sú veľké prírodné perly veľmi cenené.
 4. Čím zaoblenejšia perla, tým vyššiu má cenu.
  Aj keď sa vždy nájdu milovníci mimoriadne veľkých a zvláštne tvarovaných perál, ideálne zaoblené perly patria spoločne s kvapôčkovými perlami k najvyhľadávanejším exemplárom.
 5. Väčšina perál má nejaký nedostatok.
  Kazy žiaľ patria k bežným javom, hoci ich netrénované oko na pohľad nerozozná. Každý exemplár s dostatočným leskom sa dá použiť na výrobu šperku.
 6. Perlove nausniceKolínska, pleťové mlieka a vlasové spreje perly poškodzujú.
  Všetky uvedené kozmetické prípravky nepriaznivo pôsobia na povrch perly. Preto sa odporúča nasadzovať si šperky až po použití kozmetických prípravkov.
 7. Perly by sa nemali nosiť pri kúpaní, plávaní ani cvičení.
 8. Perly treba ošetrovať opatrne.
  Utierať by sa mali jemnou a suchou handričkou a ošetrovať maximálne vlažnou mydlovou vodou a štetcom s veľmi mäkkými štetinami, nie zubnou kefkou. Tá by mohla narušiť povrch. Perly po vlhkom čistení je potrebné dôkladne vysušiť a presvedčiť sa, že na nich nezostali žiadne zvyšky mydla.
 9. Umývanie perlového náhrdelníka môže oslabiť šnúrku náhrdelníka.
  Náhrdelník by sa týmto spôsobom mal ošetrovať maximálne raz ročne a pred opätovným nosením by mal byť dokonale čistý. Zvlhnutá šnúrka totiž priťahuje nečistoty a keď sa tie dostanú do vnútra perly, jediný spôsob ako ju očistiť je rozobrať celý náhrdelník a navliecť ho nanovo. Taký postup treba zvoliť vždy keď máte podozrenie, že šnúrka slabne.
 10. Perly by sa nemali dotýkať ostatných šperkov vo vašej šperkovnici.
  Ich jemný povrch by sa trením o iné drahokamy a kamene mohol narušiť, alebo aj vážne poškodiť.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 19.01.2006: admin, Diskusia k článku "Desať faktov, ktoré je dobre vedieť o perlách "rightend