Desať faktov, ktoré je dobré vedieť o perlách

zaujímavosti
O perlách, ako o jednom z najstarších drahokamov v dejinách sa hovorí, že prinášajú lásku, peniaze, plodnosť, zdravie a šťastie. Od kancelárie až po operu, všade sú perly vítaným módnym doplnkom.
Existuje viac ako jeden druh „pravej“ perly.
Vlastne existujú dva druhy perál: pravé a kultivované. Pravé tvorí príroda sama, keď sa do ústrice dostane zrnko piesku a zachytí sa medzi mäkkým tkanivom a mušľou. V snahe „brániť sa potom ústrica postupne obalí „votrelca“ nespočetnými vrstvami perleti. Umelé perly vznikajú podobne len v kontrolovanom prostredí.- Perlový lesk je hlavným parametrom určujúcim hodnotu perly.
Množstvo svetla odrážané povrchom perly určuje hodnotu perly, nie jej veľkosť, ako to platí pre iné drahokamy. - Väčšie perly sú cennejšie ako menšie.
Perly majú rozmanitý tvar a veľkosť, od zrniečkových až po najväčšie barokové exempláre prírodných perál. Umelé perly mimoriadnej veľkosti sa len veľmi ťažko vyrábajú prírodnou cestou a ich cena málokedy zodpovedá vynaloženej námahe, preto sú veľké prírodné perly veľmi cenené. - Čím zaoblenejšia perla, tým vyššiu má cenu.
Aj keď sa vždy nájdu milovníci mimoriadne veľkých a zvláštne tvarovaných perál, ideálne zaoblené perly patria spoločne s kvapôčkovými perlami k najvyhľadávanejším exemplárom. - Väčšina perál má nejaký nedostatok.
Kazy žiaľ patria k bežným javom, hoci ich netrénované oko na pohľad nerozozná. Každý exemplár s dostatočným leskom sa dá použiť na výrobu šperku. Kolínska, pleťové mlieka a vlasové spreje perly poškodzujú.
Všetky uvedené kozmetické prípravky nepriaznivo pôsobia na povrch perly. Preto sa odporúča nasadzovať si šperky až po použití kozmetických prípravkov.- Perly by sa nemali nosiť pri kúpaní, plávaní ani cvičení.
- Perly treba ošetrovať opatrne.
Utierať by sa mali jemnou a suchou handričkou a ošetrovať maximálne vlažnou mydlovou vodou a štetcom s veľmi mäkkými štetinami, nie zubnou kefkou. Tá by mohla narušiť povrch. Perly po vlhkom čistení je potrebné dôkladne vysušiť a presvedčiť sa, že na nich nezostali žiadne zvyšky mydla. - Umývanie perlového náhrdelníka môže oslabiť šnúrku náhrdelníka.
Náhrdelník by sa týmto spôsobom mal ošetrovať maximálne raz ročne a pred opätovným nosením by mal byť dokonale čistý. Zvlhnutá šnúrka totiž priťahuje nečistoty a keď sa tie dostanú do vnútra perly, jediný spôsob ako ju očistiť je rozobrať celý náhrdelník a navliecť ho nanovo. Taký postup treba zvoliť vždy keď máte podozrenie, že šnúrka slabne. - Perly by sa nemali dotýkať ostatných šperkov vo vašej šperkovnici.
Ich jemný povrch by sa trením o iné drahokamy a kamene mohol narušiť, alebo aj vážne poškodiť.
Autor: M. P.