startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Čo si dožičiť skôr ako prídu deti - I. časť

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Existujú veci, ktoré by si novomanželia mali dopriať predtým, ako sa rozhodnú mať deti. Toto povinné obdobie voľnosti by sme mohli poeticky nazvať aj „posledný výkrik slobody“. Na jar, krátko po svadbe si Dominika a Lukáš dopriali okružnú jazdu po Írsku a poriadne si ju užili aj napriek tomu, že ich finančnému rozpočtu príliš neprospela. Prečo sa aj napriek tomu pre ňu rozhodli? Vedeli totiž, že chcú mať deti a keby všetky svoje plány odkladali „na potom“, trvalo by im možno celé roky, kým by si splnili spoločný sen vidieť smaragdový ostrov.
manzelsky-bozk_tsp93863590Dnes po dvoch rokoch a dvoch deťoch obaja vedia, že urobili správnu vec. Deti sú prirodzeným nasmerovaním každého manželstva, ale znamenajú aj veľkú životnú zmenu. Starostlivosti o deti v praxi často padnú za obeť mnohé smelé plány a predsavzatia a preto dnes chceme hovoriť o tom, čo by si mali mladomanželia dožičiť ešte predtým, ako sa rozhodnú kúpiť si kolísku.

Nie je zvláštnosťou stretnúť novomanželský pár, ktorý postihol „otras z rodičovstva“, pretože sa do zakladania rodiny pustili bez „spočítania nákladov“ a teraz sú zo všetkých povinností a zmien poriadne zaskočení a rozčarovaní.

1. Užívajte život plnými dúškami

Aj po troch rokoch manželstva ma Lívia stále veľa plánov a zážitkov, ktoré by chcela uskutočniť ešte skôr, ako sa stane mamičkou. „Užívať si život plnými dúškami“ pre ňu znamená predovšetkým spoznávať nové miesta a ľudí, previezť sa len tak pre radosť v prvotriednom športovom aute, vyskúšať najrôznejšie exotické reštaurácie, vidieť tie najvychytenejšie filmy alebo hoci aj milovať sa so svojím milovaným v každej miestnosti ich spoločného hniezdočka.

Mnoho majiteľov manželských poradní by dalo podobným plánom zelenú. Novomanželia by si naozaj mali prvé spoločné roky čo najviac vychutnať. Či už je to „pyžamová nedeľa“ alebo okružná cesta po vysnívanej destinácii. „Odviazať sa“ tesne po svadbe je lepšie, ako neskôr ľutovať premeškanú príležitosť. Spolupráca na spoločnej zábave mladomanželov okrem iného zblíži a naučí vzájomnej koordinácii, ktorá sa im ako budúcim rodičom veľmi zíde.

Ako spoznáte, že ste sa vo dvojici nabažili jeden druhého až do dna? Čas založiť si rodinu prichádza v momente, kedy začnete mať pocit, že vás predstava, že ste stratili svoj zmysel pre bezprostrednosť privádza do pomykova. S dieťaťom sa vaše životné tempo možno spomalí, ale stane sa jedinečnou príležitosťou na improvizáciu a určite neznamená koniec všetkej radosti v živote.

2. Zdržiavajte sa v spoločnosti detí

Existujú manželské dvojice, ktoré sa s pomocou najbližších či dobrých známych podujali na malý experiment. Na niekoľko hodín či celý víkend si „požičali“ ich deti a strávili tak „nejaký čas“ v spoločnosti detí najrôznejšieho veku.

Hoci je čosi podobné v našich končinách takmer nemysliteľné, myšlienka zdržiavať sa nejaký čas systematicky v detskej spoločnosti nie je sama o sebe zlá. Podobná skúsenosť vás môže do určitej miery naučiť ako sa správať k deťom a ako s nimi primeraným spôsobom komunikovať.

Rozplývať sa nad spiacim uzlíčkom s vedomím, že keď sa zobudí, postará sa oňho niekto iný je veľmi skreslená predstava o výchove. Upokojiť nespokojné, hladné či choré dieťa si vyžaduje veľa trpezlivosti a pevných nervov. Rodičovstvo tak ako každá činnosť má svoje svetlé aj odvrátené stránky a oboje je dobre spoznať skôr, ako sa rozhodnete skúsiť to na vlastnej koži.

Par v lodke3. Vytvorte si „detskú sieť záchrany“

Moja manželka sa mi už niekoľkokrát zdôverila, že si nevie predstaviť, čo by si počala, keby naši rodičia nežili nablízku a nemali by sme dostatok rodinných priateľov, ktorí sú ochotní pomôcť vždy keď je to potrebné. Skupinka rodičov s podobnými starosťami je veľkou výhodou najmä v prvých mesiacoch rodičovstva. Ak nepatríte medzi ľudí s rozvetveným príbuzenstvom či množstvom ochotných priateľov, vhodnou príležitosťou, kde nájsť potrebnú praktickú aj psychologickú podporu, sú materské centrá alebo komunitné strediská organizované na báze dobrovoľnosti v rámci rôznych cirkví. Čím viac sa mladý pár izoluje, tým väčšie ťažkosti ho neskôr čakajú posilnené o pocit „vzduchoprázdna. V takejto atmosfére sa deti naozaj vychovávajú len veľmi ťažko.

4. Nájdite si flexibilnú prácu

Keď Katka išla na pohovor do novej práce, dala si záležať na tom, aby do nej nemusela dochádzať príliš ďaleko. Aj keď sa väčšine rodičov darí skĺbiť zamestnanie s domácimi povinnosťami, je pravdou, že kariérny postup a starostlivosť o rodinu nie sú vzájomne príliš zlúčiteľné. Novopečení rodičia by si svoj pracovný rozvrh mali prispôsobiť tak, aby aspoň jeden z partnerov mal flexibilný pracovný čas a mohol v nutnom prípade isť s dieťaťom k lekárovi alebo zúčastniť sa školskej besiedky.

5. Dohodnite sa na rodičovej filozofii

Čas strávený prípravou jednotného prístupu k výchove nie je nikdy premrhaný. Riešiť disciplínu vo chvíli, keď sa naša ratolesť hodí o zem v hypermarkete je neskoro. Pre pár, ktorý príchod detí odkladá práve z podobných dôvodov, je práve tento dištanc užitočným časom pre plánovanie spoločného postupu.

spracoval: M. P.
rightend