startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Citové potreby mužov a žien

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Láska často zlyháva preto, lebo ľudia dávajú to, čo sami chcú. Keď žena potrebuje, aby o ňu muž prejavoval záujem, chápal ju, automaticky zahrnie muža prejavmi záujmu a pochopenia. On ich však často vníma ako prejavy nedôvery. Medzi jeho primárne potreby patrí dôvera, nie prehnaný záujem.
on a onaJanka sa posťažovala: „Nemôžem predsa stále iba dávať a nič nedostávať. Peter nevie oceniť to, čo mu dávam. Ľúbim ho, ale on mňa nie.“

Peter to videl takto: „Nech urobím čokoľvek, nikdy to nie je dosť dobré. Neviem, čo mám robiť. Vyskúšal som všetko, ale aj tak ma neľúbi. Ja ju ľúbim, len to akosi nefunguje.“

Mnohí ľudia sa vzdávajú, keď sa vzťah skomplikuje. Vzťah je však oveľa jednoduchší, ak poznáme potreby svojho partnera. Muži a ženy si obvykle neuvedomujú, že majú rozdielne primárne citové potreby. Muži dávajú to, čo chcú muži a ženy zase to, čo chcú ženy. Myslia si, že ich partneri majú rovnaké potreby a túžby. Výsledkom je nespokojnosť a odpor na oboch stranách.

1. Žena potrebuje záujem, muž dôveru

Keď sa muž zaujíma o pocity ženy a záleží mu na nej, ona má pocit, že ju miluje a stará sa o ňu. Keď v nej svojim záujmom vyvolá pocit, že je preňho jediná, podarilo sa mu uspokojiť jej prvú primárnu potrebu. Prirodzeným dôsledkom je to, že mu partnerka začne dôverovať. A keď dôveruje, stáva sa otvorenejšou a vnímavejšou. Keď je žena voči mužovi otvorená a vnímavá, muž cíti, že mu dôveruje. Dôverovať mužovi znamená veriť, že chce pre svoju partnerku to najlepšie. Ak je z reakcií ženy zrejmé, že dôveruje v schopnosti a úmysly svojho muža, znamená to, že jeho prvá primárna potreba bola uspokojená.

2. Žena potrebuje pochopenie, muž prijatie

Žena cíti, že ju partner chápe, keď hovorí o svojich pocitoch a on ju pozorne s účasťou počúva. Pochopenie neznamená, že poslucháč pozná myšlienky a pocity rozprávajúceho. Pochopenie znamená, že muž počúva a postupne objavuje význam toho, čo bolo povedané. Čím častejšie žena cíti, že ju partner chápe, tým je pre ňu ľahšie muža prijať a naplniť jeho primárnu potrebu. Keď žena s lásku prijíma muža takého aký je a nesnaží sa ho zmeniť, muž oceňuje, že ho akceptuje. Keď má muž pocit, že ho žena akceptuje, vie ju vypočuť a prejaviť jej pochopenie.

3. Žena potrebuje úctu, muž ocenenie

Žena cíti, že sa jej dostáva úcty, keď muž uznáva a uprednostňuje jej práva, želania a potreby. Ak sa muž správa tak, že berie do úvahy jej myšlienky a pocity, prejavuje žene úctu. Pre naplnenie tretej primárnej potreby ženy sú nevyhnutné konkrétne prejavy, napr. kvety, darčeky. Pre ženu, ktorej partner preukazuje úctu, nie je ťažké poskytnúť mužovi ocenenie. Muž vie, že ak ho žena ocení, jeho úsilie nebolo zbytočné. Povzbudí ho k tomu, aby dával viac a prejavoval tak úctu partnerke.

par pri stole4. Žena potrebuje oddanosť, muž obdiv

Ak sú pre muža na prvom mieste potreby partnerky, ak jej ochotne poskytuje oporu a vychádza jej v ústrety, napĺňa jej štvrtú primárnu potrebu. Žena priam kvitne, ak cíti, že ju muž zbožňuje. Muž túto jej potrebu uspokojuje, ak sú jej pocity a potreby preňho dôležitejšie ako všetky ostatné záujmy. Žena potrebuje cítiť mužovu oddanosť. Mužovou primárnou potrebou je obdiv ženy. Obdivovať muža znamená prejavovať príjemné prekvapenie, radosť a súhlas. Muž cíti, že je obdivovaný, keď ženu príjemne prekvapia jeho vlastnosti či schopnosti, medzi ktoré patrí humor, sila, vytrvalosť, serióznosť, úprimnosť, zmysel pre romantiku... Mužovi dodáva sebaistotu obdiv ženy.

5. Žena potrebuje uznanie, muž súhlas

Ak muž neprotestuje a neháda sa, ak prijíma a uznáva oprávnenosť jej pocitov a túžob, žena cíti, že ju skutočne miluje, lebo uspokojuje jej piatu primárnu potrebu. Mužovo uznanie potvrdzuje právo ženy na pocity. Muž potajomky túži byť pre svoju ženu hrdinom. Žena svojím súhlasným postojom reaguje na mužové dobré vlastnosti a vyjadruje svoju celkovú spokojnosť s ním. Muž ľahšie prejaví uznanie, ak cíti súhlasný postoj ženy.

6. Žena potrebuje ubezpečenie, muž povzbudenie

Primárna potreba ubezpečenia ženy sa naplní, ak jej muž opakovane dáva najavo svoj záujem, pochopenie, úctu, uznanie a oddanosť. Muž svojím správaním ženu ubezpečuje, že ju stále miluje. Muž sa často mylne domnieva, že ak raz splnil všetky primárne potreby svojej partnerky a ona je spokojná a šťastná, mala by vedieť, že ju skutočne ľúbi. Lenže to nestačí. Žena potrebuje na uspokojenie svojej šiestej primárnej potreby, aby ju opakovane ubezpečoval o tom, že ju miluje. Muž zase potrebuje od ženy povzbudenie. Povzbudzujúcim postojom vyjadruje dôveru v jeho schopnosti a charakter, dodáva mu nádej a odvahu. Keď žena svojím postojom vyjadruje dôveru, prijatie, ocenenie, obdiv a súhlas, povzbudzuje muža, aby bol všetkým, čím môže byť. Povzbudenie ho motivuje poskytnúť žene ubezpečenie, ktoré potrebuje. Žena, ktorá o potrebách muža nič nevie a dáva mužovi starostlivú lásku namiesto lásky založenej na dôvere, môže vzťah nevedomky pokaziť.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 06.11.2007: admin, Diskusia k článku "Citové potreby mužov a žien"rightend