startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Čítanie textu počas svadobného obradu

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nech už plánujete civilný svadobný obrad, neformálny, alebo formálny cirkevný obrad, obyčajne vždy budete mať príležitosť vybrať nejaký text, ktorý sa prečíta počas obradu. Tento text môže byť humorný, tradičný, alebo aj menej známy, ale v každom prípade by mal vystihovať vašu osobnosť a dodať obradu nádych výnimočnosti.
pripitok_tsp102717254Skôr ako začnete s výberom konkrétneho textu, poraďte sa s oddávajúcim či je možné aj v prípade, že sobášny obrad bude cirkevný, zaradiť do obradu neutrálny text. Nie všetci budú s takýmto postupom súhlasiť, ale určite sa nájdu aj takí, čo odporučia texty, ktoré sa osvedčili v ich praxi a zároveň vyhovujú predstavám budúcich manželov.
Pri hľadaní vhodného textu pre civilný sobášny obrad si najprv nájdite vhodný žáner a prečítajte si ukážky z neho vo dvojici. Čítanie nemusí byť hneď o láske, môže byť aj o rodine, mieste, na ktorom ste sa prvýkrát stretli, alebo čomkoľvek dôležitom pre spoločný vzťah.

Próza

Existujú nejaké knihy, ktoré majú na váš vzťah rozhodujúci vplyv? Má jeden z vás obľúbeného autora, ktorého dielo je pre váš zámer použiteľné? Nájde sa taký text medzi knihami, ktoré na vás urobili dojem v detstve? Skúste si aspoň niektoré prelistovať, určite nájdete užitočné úryvky. Pri výbere prózy je najdôležitejšie, aby bol vybraný úryvok zrozumiteľný aj bez predbežnej znalosti celého diela. Rovnako by úryvok nemal byť príliš dlhý. Kedykoľvek vás zvádza „pridať ešte jeden odsek, predstavte si, že by niekto na vašej svadbe čítal celú kapitolu z diela „Vojna a mier“.

Poézia

Ak máte obľúbeného básnika, alebo zbierku pekných básní, môžete to patrične využiť. Pri výbere básne zohľadnite nakoľko bude zrozumiteľná niekomu, kto ju počuje prvýkrát. Je veľa nádherných básní, ktoré vďaka svojej bohatej obraznosti sú len zriedka zrozumitelné na jedno posedenie.

Iné

Pri výbere vhodného textu na prednes možete siahnuť aj medzi texty populárnych piesní, či citáty z filmov, alebo televízie. Pri výbere pesničky je dôležité, aby dobre vyznela aj pri prednese bez hudby a úrivky z filmov by mali byť rovnako dobre zrozumiteľné aj bez hĺbšej znalosti zdroja.

Vybrané kúsky si definitívne otestujte spoločným vzajomným prednesom, prípadne ich vyskúšajte predniesť pred vybranými členmi domácnosti, či priateľmi.

Niekoľko návrhov:
  • William Shakespeare: Sonnet 116
  • Charlotte Bronteová: Jana Eyrová
  • Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
  • William Goldman: Princezná nevesta

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 26.04.2006: admin, Diskusia k článku "Čítanie textu počas svadobného obradu"rightend