startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Čínske svadobné tradície - 2. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V rámci predsvadobných príprav bývalo kedysi povinnosťou snúbencov zadovážiť si spoločné lôžko. Dnes postačí ak si budúci manželia kúpia spoločnú bielizeň (v tradičnej červenej farbe, ktorá má priniesť do manželstva šťastie).
banner
cinska-svadba_tsp94375850Česanie nevesty je už dnes nepovinným ale stále obľúbeným svadobným rituálom. Večer pred svadbou sa nevesta vykúpe a potom sa posadí k zapálenému svietniku, alebo na balkón ak je jasná, mesačným svetlom zaliata noc, pri ktorej jej žena (obyčajne matka) štyrikrát začeše vlasy, čo jej má v budúcom živote priniesť šťastie.
  • Prvé česanie symbolizuje „od začiatku až do konca“
  • Druhé česanie znamená „harmóniu mladosti až do neskorého veku“
  • Tretie česanie má priniesť matke veľa vnukov
  • Štvrté česanie má priniesť manželstvu bohatstvo a trvalú spokojnosť na mnoho rokov

Niekedy tento rituál doma podstupuje aj budúci ženích, ale pre mužov je obvyklejší rituál „začepčenia“, ktorý symbolizuje prechod z mládenectva do dospelosti. Mládenec počas tohto rituálu kľačí pred rodinným oltárom, kde mu jeho otec nasadzuje ozdobný klobúk a po jeho prijatí sa mladý muž pokloní najprv oltáru a potom členom svojej rodiny.

Vo svadobný deň, prichádza ženích so svojimi družbami do domu nevesty, aby tu symbolicky „odkúpil“ svoju vyvolenú. Často pri tom musí robiť zábavné ale trochu ponižujúce úkony, akými sú tanec, alebo recitovanie básne. Pred odchodom s nevestou býval tradičný čajový obrad, ktorý vykonávala sama nevesta. Po príchode do ženíchovho domu na znak úcty snúbenci spoločne ponúknu čaj rodičom a dostanú ďalšie darčeky.

Svadobný obrad ako taký má v Číne menší význam ako svadobná hostina. Pre veľa čínskych rodín je svadobná hostina príležitosťou ako oplatiť priateľskú službu rodinným príslušníkom a priateľom a rovnako je to príležitosť obnoviť šťastie a úctu v rámci celej rodiny. Hojnosť je heslom dňa, preto treba byť v úlohe hosťa na čínskej svadbe pripravený na dlhý a zábavný večer, kde sa každý naje a napije, čo len hrdlo ráči.

K tradičným svadobným darom v západnom štýle pribudnú čínskym novomanželom aj malé červené obálky plné peňazí. Mladý pár ich dostáva od hostí pri svadobnom stole, alebo ich vyzbierajú do ozdobnej krabice.

Čínska nevesta sa vydáva v tradičnom červenom hodvábnom odeve, alebo v západných bielych svadobných šatách. Počas obradu sa môže aj niekoľkokrát prezliecť. V minulosti tento rituál symbolizoval zámožnosť jej rodiny.

autor: M. P.

Čínske svadobné tradície - 1. časťline
line

Diskusia


forum 31.03.2006: admin, Diskusia k článku "Čínske svadobné tradície - 2. časť"rightend