startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Čínske svadobné tradície - 1. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Čínske svadobné tradície sú rovnako rôznorodé a komplexné ako celá Čína. Na dôvažok po storočiach etnickej migrácie po celej Ázii sa svadobné zvyky menili a vyvýjali pod tlakom nespočetných regionálnych vplyvov. Svadobné tradície opísané v tomto článku sú len zbežným pohľadom na spoločné prvky svadobných zvykov v tejto veľkej krajine.
cinska-svadba_tsp94375850Súčasné ázijsko-americké svadby často miešajú západné zvyky s prvkami ázijských svadobných obradov, alebo má celá svadobná oslava čínsky motív. To je bežným zvykom v prípade, že z Číny pochádza len jeden z budúcich partnerov.

Už viac ako 2 400 rokov v Číne funguje systém svadobných tradícií známy ako 3 listiny a 6 spoločenských pravidiel. Tieto dokumenty obsahujú formálnu prípravu pre spojenie rodín budúceho ženícha a nevesty.

Tri listiny

Vymenia si ich rodiny budúcich novomanželov.
  • Rodina ženícha pošle list rodine nevesty pri oznámení zásnub. Spoločne s listom odchádza aj niekoľko darov. V liste samotnom je uvedený viac menej len zoznam darov a formálne oznámenie o prijatí budúcej nevesty do rodiny.
  • Na oplátku odošle rodina nevesty v deň svadby podobný list taktiež s kolekciou tradičných darov a oznámením o prijatí ženícha do rodiny.

Šesť spoločenských pravidiel

Šesť úkonov, ktoré rodina budúcich novomanželov vykoná ešte pred svadbou.
  • Ženíchov posol navštívi rodinu nevesty, aby ju presvedčil o ženíchovom záujme o ich dcéru.
  • Ženíchova rodina si vyžiada dátum narodenia a čas nevesty, aby mohli byť tieto údaje odovzdané veštcovi, ktorý rozhodne, či sa mladí ľudia k sebe hodia.
  • Ak je veštcov výrok kladný, ženíchova rodina pošle nevestinej rodine kolekciu darov a nevestina rodina pozornosť oplatí.
  • Veštec určí dátum svadby
  • Vo svadobný deň ženích privezie nevestu do svojho domu, aby tam prebehol svadobný obrad.
  • Manželský pár po obrade servíruje prítomným rodičom ženícha čaj a nasleduje svadobná hostina.

V minulosti bola uvedená procedúra považovaná za nevyhnutnú a platilo to po dlhé stáročia. V súčasnosti naďalej platí pravidlo „výmeny darov“ pri zásnubách. Rodina ženícha niekedy pošle rodine nevesty drobné pečivo známe ako „svadobné koláčiky“, ktoré potom budúca nevesta rozdá svojej rodine na znamenie blížiacich sa zásnub. Okrem tohto zvyku je v súčasnosti bežné organizovať pre budúci pár bohaté zásnubné pohostenie.

Namiesto veštca si dnes veľa čínskych rodín určuje vhodný dátum svadby pomocou tradičného čínskeho kalendára. Podobne ako v minulosti, aj dnes je ženíchova rodina tá, ktorá tradine finančne pokrýva náklady na svadbu.

autor: M. P.

Čínske svadobné tradície - 2. časťline
line

Diskusia


forum 30.03.2006: admin, Diskusia k článku "Čínske svadobné tradície - 1. časť"rightend