startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Čaro svadobných vôní

line

svadobné kytice
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dokáže vôňa naozaj pomôcť nevestám vyrovnať sa so všetkým čo obnášajú svadobné prípravy? Aromakológia, veda o tom ako vôňa ovplyvňuje našu náladu tvrdí, že je to možné. Zástancovia arómaterapie tvrdia, že ich metódy sa s úspechom používajú už od čias starého Egypta pre stimuláciu, alebo upokojenie nervového systému, ako doplnková liečba rôznych zdravotných porúch, alebo súčasť náboženských obradov.
vonavka_tspdv1350003Súčasné uplatnenie aromaterapie sa objavilo až na začiatku 20. storočia, keď francúzky chemik a voňavkár Rene Gattefosse prvýkrat použil výraz "arómaterapia" a v roku 1937 vydal rovnomernú knihu, v ktorej túto liečebnú metódu odporúčal, pri čom sa opieral zväčša o nepriame svedectvá ale aj kauzálne štúdie z vlastnej praxe.

I keď Gattefosse spoločne s ďalšími francúzskymi, talianskymi a nemeckými kolegami študoval účinky aromaterapie viac ako 30 rokov, jej používanie sa do polovice minulého storočia takmer vytratilo, kým záujem o túto formu liečby znovu neoživil Jean Valnet svojou knihou "Arómaterapia v praxi" z roku 1982. Najväčší záujem o liečbu aromaterapiou ale aj ďalšími doplnkovými liečebnými postupmy sa udržal najmä vo veľkej Británii a Francúzku. Okrem použitia v medicíne nachádzajú esencialne oleje svoje uplatnenie aj v kozmetickom priemysle.

Esenciálne oleje svojou podmanivou vôňou pomáhajú udržať si duševnú pohodu. Arómakológia sa zaoberá miešaním čistých esencií s olejovým základom a vitamínom E ako konzervátorom. Rovnako ako sú naše postoje ovplyvňované prostredím, zvukmi a farbami, aj vôňa má priamy dopad na naše city a správanie.

Nevesty často prechádzajú prudkými zmenami nálady. Všetko to očakávanie a vzrušenie a často aj nervozitu z blížiaceho sa svadobného dňa síce pekná vôňa neodstráni ale pomôže uvoľniť sa. Napríklad citrusová vôňa môže znížiť hladinu kortizolu (stresového hormónu) v záťažových situáciach rovnako ako aj vôňa ruží prispieva k celkovému uvoľneniu organizmu (možno odtiaľ pochádza aj známe porekadlo o „prechádzke ružovým sadom“).

RuzeVýber vône na cestu k oltáru

Obyčajne sa odporúčajú citrusové vône a vône bielych kvetov, akými sú jazmín a kvet Ylang z tropického stromu kanagy. Pôsobia uvoľňujúco a povznášajúco presne tak, ako by sa každá nevesta chcela cítiť vo svadobný deň. Atmosféru večernej svadobnej hostiny určite umocní parfum z koreňov „vetier“, alebo exotického dreva „oakmoss”. Ak nevestina kytica nie je umelo privoniavaná (napríklad kala, ľalie vydávajú len veľmi nevýraznú vôňu) môžete porozmýšľať nad aromatickými stužkami na zviazanie svadobnej kytice.

Upokojujúca levanduľa a ľahké kvetinové vône sú ideálnym darom pre družičky. Ak im nevesta vyberie jednoduché vône, zaistí tak, že sa vôňa ich kytíc „nepobije“ s kyticou pre nevestu. Ďalšou možnosťou ako využiť rôzne vône sú „pierka“ z gardénie a jazmínu pre mužskú časť svadobnej družiny.

Ak majú zástancovia arómaterapie naozaj pravdu, tak každú dôležitú udalosť, alebo zážitok môžete ešte zosilniť vôňou. Je to dobrý spôsob ako stimulovať viacero ľudských zmyslov a ponúknuť zážitok, na ktorý sa bude ešte dlho spomínať.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 19.04.2006: admin, Diskusia k článku "Čaro svadobných vôní"rightend