startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Ako byť vzorným svadobným hosťom - 2. časť

line

o svadbe




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

So slovom pozvanie na svadbu sa nespája len príchod, zábava a odchod zo svadobnej hostiny. Aj pri pozvaní a priebehu svadobnej hostiny treba mysliet na určité pravidlá spoločenského správania, ktoré by sa mali dodržiavať.

Svadba v kostoleEtiketa svadobnej hostiny

Prichádzajte načas - radšej príďte na miesto konania svadobnej hostiny o pol hodinu skôr, ako je čas uvedený na pozvánke. V prípade, že z nejakého dôvodu prídete neskoro, zostaňte vzadu. Ak by bol váš neskorý príchod príliš očividný, zostaňte radšej vonku a počkajte kým sa obrad skončí.

Náboženské obrady - aj keď sa od svadobných hostí neočakáva priama účasť na náboženskych obradoch, všímajte si čo sa deje okolo vás a snažte sa splynúť s davom. Týka sa to hlavne sedenia a státia (kľačanie väčšinou nebýva povinné).

Ukončenie svadobného obradu - počkajte, kým z miesta obradu odídu ženích s nevestou a svadobčania. Hostia odchádzajú ako poslední.

Svadobná hostina

Prijímanie hostí - nenechajte si ho újsť. Je to najvhodnejšia príležitosť popriať mladomanželom veľa štastia v spoločnom živote. Snažte sa byť struční a tým ohľaduplní voči ostatným v rade.

Koktailová hodina - je najvhodnejším časom na krátky rozhovor so známymi a zoznámenie sa s novými tvárami, alebo vyhľadanie svojho miesta pri stole podľa zasadacieho poriadku.

Tanec - hostia obyčajne nasledujú manželský pár, ktorému patrí prvý tanec večera. Potom už každý može tancovať, čo "nohy stačia" a spoločne so šťastným párom si užívať príležitosti večera na rozptýlenie.

Pripitok_02Prípitok - aj v prípade, že je prípitok a s ním spojené príhovory príliš dlhé, snažte sa udržat v medziach normy a neodchádzajte predčasne.

Zvláštne rituály - aj keď odhodenie kytice, prípadne podväzku nepatrí medzi vaše naobľúbenejšie časti večera, nechajte si svoje pocity pre seba. Veď na vašej vlastnej svadbe môže byť všetko inak.

Odchod - svadobná hostina obyčajne trvá aj 5 hodín. Od hostí sa očakáva, že zostanú aspoň do rozkrojenia svadobnej torty. Skôr ako odídete, nezabudnite poďakovať prinajmenšom jednému členovi rodiny ženícha alebo nevesty (pokiaľ patria k usporiadateľom podujatia) ak sa vám nepodarí stretnúť priamo ženícha alebo nevestu.

Otázky k iným vzťahom

Ex-manželky a všetky podobné vzťahy - v prípade, že ste pozvaný na svadbu, ktorej sa zúčastní aj váš bývalý priateľ, priateľka, alebo manželka, či manžel, nehovorte o svojich nepríjemných zážitkoch s jeho novým partnerom. Ak je to nutné, nechajte sa včas rozsadiť a pre dobro všetkých sa povzniesť nad všetky krivdy minulosti.

Rodinné problémy - svadobná hostina nie je to pravé miesto, ani čas na rozoberanie rodiných záležitosti. Je to hlavne čas pre oslavu spojenia dvoch ľudí, preto si podobné problémy odložte na inokedy.

autor: M. P.

Ako byť vzorným svadobným hosťom - 1. časť


line
line

Diskusia


forum 16.02.2006: admin, Diskusia k článku "Ako byť vzorným svadobným hosťom - 2. časť"



rightend