startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Ako byť vzorným svadobným hosťom - 1. časť

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Verte, alebo nie, pozvánka na svadbu neznamená nič viac ako len skutočnosť, že môžete prísť. Rovnako ako budúci manželia, aj pozvaní hostia musia dodržiavať určité pravidlá spoločenského správania.

Kvety s pozvankouPozvánka

Včasná odpoveď - odpovedzte na pozvánku v správnom čase. Pozvanie na svadbu sa obyčajne rozposiela 6 - 8 týždňov pred svadbou. Je dobré, keď sa pre účasť, prípadne neúčasť rozhodnete do 3 týždnov pred konaním svadby.

Ako odpovedať - mnoho hostiteľov priloží k pozvánke aj odpovedný lístok, na ktorom stačí zaškrtnúť "pozvanie príjmam/nepríjmam". Nič sa nestane keď aj k takémuto lístku pripíšete pár vlastných slov poďakovania.

Odvolanie účasti na poslednú chvíľu. V prípade, že ste nútení pozvanie na poslednú chvíľu zrušiť, urobíte to najlepšie telefonicky.

Partneri - nie je zvykom priviesť si na svadbu partnera, pokiaľ to nie je na pozvánke vyslovene uvedené (napríklad frázou „a partner“). Rovnako sa nepovažuje za slušné žiadať o povolenie priviesť si spoločnosť.

Svadobný dar

Zoznam želaní - niektoré páry si vytvárajú na internete tzv. "zoznam želaní“. Z nich potom môžu svadobní hostia kúpiť budúcim manželom to, čo sa im najviac hodí do novej domácnosti. O tom, kde sa tento zoznam želaní nachádza, dajú vedieť obyčajne novomanželia v pozvánke, alebo sa to môžete dozvedieť od príbuzných, či priateľov.

Svadobne daryPošlite svoj svadobný dar poštou, poprípade ho doručte pred začiatkom konania svadobnej hostiny. Na svadobnú hostinu sa dary nenosia. Ženích a nevesta by sa museli postarať o ich uloženie a odvoz domov a to nie je vždy také jednoduché, ako by sa to mohlo na prvý pohľad zdať.

Finančné dary - ak je to zvykom, môžete pred svadbou venovať ženíchovi, alebo neveste finančný dar.

Pokiaľ sa rozhodnete svadby nezúčastniť, nemusíte posielať svadobný dar, ale je pekným gestom poslať aspoň blahoželanie.

V prípade, že bol svadobný dar odoslaný poštou, do dvoch týždňov po doručení svadobného daru obyčajne príde poďakovanie od obdarovaného páru. Ak sa tak nestane, môžete mladomanželom zavolať, aby ste sa presvedčili, že váš dar bol naozaj doručený.

Čo si obliecť

Neobliekajte sa na svadbu do bieleho. Táto farba býva obyčajne doménou nevesty, ktorej patrí svadobný deň. Je to hlavne ona, kto má zažiariť. Rovnako sa vyhnite trblietavému a vyzývavému oblečeniu.

autor: M. P.

Ako byť vzorným svadobným hosťom - 2. časť


line
line

Diskusia


forum 15.02.2006: admin, Diskusia k článku "Ako byť vzorným svadobným hosťom - 1. časť"rightend