startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Bozkávanie pod imelom je staršie ako oslava Vianoc

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vianočná jazmínová výzdoba môže potešiť nielen koledníkov, ale keď príde čas na city, tak aj všetkých zaľúbených v zimných mesiacoch. Bozkávanie pod imelom je v anglosaských krajinách obľúbenou vianočnou zábavou už od nepamäti, aj keď vlastne nikto presne nevie, kde tento zvyk vznikol.
banner
bozk_tsp105814558Kelti aj Rimania považovali imelo za posvätnú rastlinu lebo väčšinou rástlo na duboch, posvätnom strome Druidov. Pripisovali mu liečivú moc, schopnosť neutralizovať jedy a chrániť svojho nositeľa pred zlými čarami.

Imelo sa používalo aj pri svadobných obradoch, pretože jeho lísty vraj mali afrodiziakálne účinky a tak sa často podkladalo aj pod posteľ mladého páru ako symbol plodnosti.

Podľa škandinávskej mytológie sa zlý boh Loki chcel zbaviť boha svetla Baldra a tak ho zasiahol šípom z imela. Tak na dôkaz toho, že rastline bolo toto nenáležité použitie odpustené, začali ju ľudia považovať za symbol lásky a preto sa v niektorých krajinách dodnes pod imelom bozkávajú.

Keltskú vieru v zázračnú moc imela prevzali Rimania a tak bozk pod touto rastlinou považovali za záväzný krok k zásnubám. Rimania sa bežne pri stretnutí zdravili bozkom na líce na znak úcty a priateľstva. Tento zvyk neskôr preniesli aj do iných častí sveta.

Prví kresťania považovali manželstvo za dôležitejšie ako zásnuby a tak sa svadobný bozk ocitol v závere svadobného obradu. Až oveľa neskôr sa bozk zasnúbeného páru pod imelom začal považovať za záruky plodnosti a šťastného manželského života ešte pred svadobným obradom v kostole.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 27.12.2006: admin, Diskusia k článku "Bozkávanie pod imelom je staršie ako oslava Vianoc"rightend