startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Bozk očami svetobežníka - II. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Podľa antropológov sa viac ako 90 % celosvetovej populácie pravidelne bozkáva. Bozkávanie je jednou z tých príjemnejších činností ako smiech, dýchanie či pravidelná strava. Aj napriek tomu, že je potreba bozkávania univerzálna, nie všade na svete si ľudia prejavujú náklonnosť rovnakým spôsobom. Nájdu sa i miesta, kde bozkávanie vôbec nepoznajú.

bozk_tsp101777993Francúzsko

Francúzi sú od nepamäti preslávenými milencami. Veľa ľudí si myslí, že práve obyvatelia krajiny galtského kohúta sa zaslúžili o vznik "francúzskeho bozku", žiaľ nie je to pravda. Termín "francúzsky bozk" vznikol v Amerike okolo roku 1923. Dovtedy známy "hlboký bozk" či "bozk na dušu" Francúzi dodnes volajú jednoducho "bozk jazykom".

V bežnom spoločenskom styku nie je vo Francúzsku bozk na obe líca ničím výnimočným. Francúzi si symbolický bozk "vo tri vrhy" dávajú prí bežnom stretnutí na obede, či pri poháriku s priateľmi. Ale aj na prvom obchodnom stretnutí s úplne neznámym partnerom. S bozkom sa začína na pravom líci. Jediný bozk môže však znamenať prejav romantickej náklonnosti.

Taliansko

Taliani si bozkávanie odkladajú do kruhu najbližšej rodiny a priateľov. Pre bozkávanie neexistujú žiadne pravidlá. Pre neformálne stretnutia si vystačia so srdečnými objatiami a stiskom rúk.

Holandsko

Bozkávanie sa v Holandsku vždy začína a končí na rovnakom líci. Štandardom sú opäť tri bozky avšak pre blízkych členov rodiny.

Spojené kráľovstvo

Obyvatelia ostrovného kráľovstva sú obyčajne veľmi plachí. Pri bežnom stretnutí s priateľmi si vystačia s podaním rúk, prípadne srdečným pozdravom "ahoj".

Belgicko

V Belgicku počet uštedrených bozkov závisí od veku konkrétneho partnera. Mladý človek dostane maximálne jeden bozk, o desať rokov starší niekedy aj tri.

bozk_tsp105814558Thajsko

Thajsko je krajinou milostných záletníkov. Každoročne na deň svätého Valentína sa tu stretávajú tisícky mladých ľudí, aby svoj veľký deň oslávili veľkolepými zásnubami, výmenou prsteňov a bozkavaním pod vodou.

Rusko

Široká duša ruského človeka nikdy nemala k bozku ďaleko. Bozk od cára býval kedysi znamením najvyššej pocty a starší si určite pamätajú objatia sovietskych štátnikov na tribúne Červeného námestia. Ruský bozk je dlhý a šťavnatý, takže sa z neho slabším povahám môže zakrútiť hlava.

India

V Indii nie je bozkávanie na verejnosti povolené. Často je cenzúrované aj v importovanej filmovej produkcii. Domáci diváci dávajú pred intímnymi scénami prednosť tancu.

Turecko

V Turecku je bozkávanie na verejnosti protiprávne. Bozk a všetky podobné slová sú vyškrtnuté dokonca aj z telefónneho zoznamu a cenzúrované v mobilnej telefónnej sieti. Bozk má svoje pevné miesto ako symbol rešpektu voči starším, ktorým sa sluší pobozkať ruku a priložiť si ju na čelo.

Japonsko

Bozkávanie je paradoxne v krajine "vychádzajúceho slnka a gejší" považované za prudérne. Slávne súsošie Augusta Rodéna "Bozk" pobúrilo verejnosť natoľko, že muselo byť zakryté bambusovým paravanom.

spracoval: M. P.

Bozk očami svetobežníka - I. časť


line
line

Diskusia


forum 27.02.2008: admin, Diskusia k článku "Bozk očami svetobežníka - II. časť"rightend