startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Bezpečný slnečný kúpeľ

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Možno si poviete: "To snáď nie"! Zasa jeden chytrák, ktorý bude mať prednášku o škodlivosti opaľovania a chce brať ľuďom radosti života. Vôbec nie, len treba pri opaľovaní dodržiavať niekoľko dobre mienených rád a predísť tak zbytočnému riziku. Veď tieto rady o opaľovaní vám môžu pomôcť k tomu, aby ste sa vo svadobný deň popýšili krásne opálenou pokožkou.
Opalovanie_01Vo chvíľach, keď slnko vykukne spoza oblakov a zmení tvár okolitej krajiny tak, že vymeníme bundy za tričká, cítime sa spokojnejší, zdravší a viac v pohode.

Pobyt na slnku nie je len rozveseľujúci, ale je rovnako dôležitý aj pre naše telesné a duševné zdravie a pomáha nám prekonávať dni pod mrakom, či dlhé zimné mesiace.

Vrásky

Ako vo všetkom, aj pri umiernenom spôsobe slnenia sa viac získame ako stratíme. Pri príliš dlhom slnení na priamom slnku sa môžete ľahko spáliť. Časté a neprimerane dlhé slnenie môže skončiť zvráskavenou pokožkou a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože.

Aj modelky z obálok časopisov si dobre uvedomujú, že ich tvár živý a preto si ju pred priamym slnečným svetlom starostlivo chránia. Časy, keď bolo opálené telo pýchou každej ženy sú už pekných pár rokov minulosťou.

Úpal

Pozabudnúť sa na slnku nie je vôbec problém, hlavne ak ste na pláži, fúka príjemný vánok a slnečné lúče sa odrážajú od vodnej hladiny, či piesku. Ak sa už stalo, že ste "chytili úpal", mali by ste piť dostatok tekutín, používať zvlhčovací krém a vyhýbať sa priamemu slnku, až kým sa úpal nestratí.

Opalovanie_02Opaľovacie krémy

V obchodoch dnes už nájdete širokú škálu opaľovacích krémov a mliek s rozličným stupňom ochrany (UV faktor) za najrôznejšie ceny (až sa niekedy zdá, že viac platíme za zaujímavo tvarovanú fľašu, ako za jej obsah).

Pleť podľa fototypu

Fototyp I - ľudia s týmto typom pokožky by sa radšej nemali opaľovať. Majú svetlú pleť, hrdzavé vlasy, pehatú tvár a modré oči. Málokedy sa opália a pravdepodobnosť, že dostanú úpal je veľmi vysoká. Odporúčaný UV faktor u nás je 20, na dovolenke pri mori 30.

Fototyp II - do tejto skupiny patria obyvatelia severnej Európy. Ich pleť je svetlá, majú tmavé vlasy a zelené, alebo šedé oči. Odporúčaný UV faktor u nás je 20, na dovolenke pri mori 25.

Fototyp III - tento typ ľudí len zriedkakedy dostane úpal. Svetlohnedá pokožka je ich prirodzeným spojencom pred záludnosťou slnečných lúčov. Mávajú hnedé vlasy a hnedé oči, ktoré im zaručujú určitú ochranu. U týchto ľúdí nie je potrebné natierať sa pri každom pohybe na slnku. Odporúčaný UV faktor u nás je 10, na dovolenke pri mori 15.

Opalovanie_03Fototyp IV - táto skupina ľudí má olivovú pleť, vďaka čomu je u nich úpal vzácnosťou. Aj napriek tomu by počas pobytu pri mori, či na horách nemali opaľovací krém nechávať doma. Odporúčaný UV faktor u nás 8, na dovolenke pri mori 10 - 12.


Všeobecné pravidlá bezpečného slnenia

  • Vyhýbajte sa soláriu.
  • Noste klobúky a čiapky so širokým šiltom.
  • Noste kvalitné slnečné okuliare.
  • Vyhýbajte sa priamemu slnku v čase od 11:00 do 15:00.
  • Používajte opaľovací krém s vysokým UV filtrom a natierajte sa opakovane každé 2 hodiny.
  • Ak máte podozrenie, že ste dostali úpal, stiahnite sa do tieňa a nasledujúci deň sa už neopaľujte.
  • Detská pokožka je obzvlášť citlivá na slnko, preto by deti aj pri krátkom pobyte na pláži mali byť natreté opaľovacím krémom s vysokým UV faktorom a aj pri kúpaní by mali mať na sebe tričko.
  • Najmenšie deti by vôbec nemali zostávať na priamom slnku.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 16.06.2006: admin, Diskusia k článku "Bezpečný slnečný kúpeľ"rightend