startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Arabská svadba

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svadba v Spojených arabských emirátoch sa v súčasnosti nie veľmi odlišuje od svadby v západných krajinách. Ale ešte pred pol storočím bola svadba veľkou udalosťou plnou tradícii.

MešitaSvadobný obrad trval najmenej tri dni, ale často sa predlžil na celý týždeň. Novomanželia sa do svadby nepoznali, pretože svadbu im dohodli rodičia. Jedine ak sa brali bratranec a sestrernica. Sobáše medzi príbuznými boli veľmi podporované, pretože sa verilo, že ak sa mladí poznali už od detstva, majú dobré predpoklady na úspešné manželstvo.

Keď sa rodina rozhodla, že nadišiel čas oženiť syna, potom mohla bez ohlásenia vstúpiť do domu, kde bývala vytipovaná nevesta. Keď matka budúcej nevesty odišla do kuchyne pre pohostenie, hostia mali právo skontrolovať, či je v dome čisto. Pokiaľ návšteva našla v dome neporiadok, potom behom niekoľkým minút odišla a z dohodnutia svadby zišlo.

V prípade, keď sa potvrdilo, že rodina dbá o hygienu, začala návšteva hovoriť s matkou budúcej nevesty o svadbe. V tejto fáze budúca nevesta ešte o chystanej svadbe nevedela. Neskôr, keď sa rodičia nevesty rozhodli ponuku k sobášu prijať, požiadali rodinu ženícha, aby začala prípravy na svadbu. Pre ženícha nastalo náročné obdobie. Spoločne s priateľmi začal stavať nový dom pre svoju budúcu rodinu. Tiež dievča informovali o jej nadchádzajúcej svadbe. Po zverejnení dátumu svadby začali všetci príbuzní, priatelia a susedia pomáhať so svadobnými prípravami. Vyberali medzi sebou peniaze, zlato, potraviny a šaty, aby novým manželom pomohli k čo najlepšiemu začiatku nového života.

Mesiac pred svadbou nevesta trávila väčšinu času osamote. Po celú dobu jej pokožku natierali zmesou indiga a vody a vlasy boli každodenne ošetrované hennou zmiešanou s olivovým olejom, aby získali zamatový lesk. Nevesta musela držať prísnu dietu, skladajúcu sa z datlí a mlieka, ktorá mala údajne prežiariť jej oči.

V posledných dňom pred svadbou sa telo nevesty natieralo vonnými masťami. Jazmín, šafrán a arabské parfúmy boli zmiešané dohromady a niekoľkokrát denne sa aplikovali na intímne časti tela. Deň pred svadbou Arabská ženasa do nevestiných vlasov vtierali vonné oleje, ktoré mali uľachčiť prípravu zložitého svadobného účesu skladajúceho sa z niekoľkých prepletených copov. V ten deň sa zdobili ruky a nohy nevesty hennou.

Vo svadobný deň podpísal ženích a otec nevesty sobášny list – tzv. Al-Melcha. Sobášiaci sa ženícha i nevesty spýtal, či chcú vstúpiť do stavu manželského, ale s tým rozdielom, že pri sobášnom obrade nestáli ženích a nevesta pri sebe, ale každý odpovedal na túto otázku v inej miestnosti. Po obrade sa vždy tancovalo a hodovalo ešte niekoľko dní. Počas svadobnej noci sa ženích odobral do nevestinej izby a čakal na jej príchod. Bol to prvý okamžik, kedy boli novomanželia sami a dievča konečne odhalilo závoj.

Po svadbe zostal ženích sedem dní v rodnom dome svojej ženy. Táto doba bola určená k spoznaniu sa navzájom. Potom sa novomanželia presťahovali do svojho nového domu. Podľa miestnych zvyklostí nesmela nevesta po svadbe navštíviť jeden rok dom rodičov. Návšteva sa mohla uskutočniť až s prvorodeným dieťaťom v náručí.

autor: Andrea Stankovičováline
line

Diskusia


forum 13.10.2005: admin, Diskusia k článku "Arabská svadba"rightend