startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Ako vyzerá dokonalý diamant

line

svadobné prstene
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nákup snubného prsteňa patrí k rozhodujúcim momentom vzájomného vzťahu. Je celkom normálne keď sa pri tom snúbenci cítia vzrušení a trochu nesvoji. Aj keď to znie možno neromanticky, rovnako ako pred všetkými veľkými nákupmi je dobré vopred si zistiť všetky podstatné fakty.
DiamantPodľa odborníkov z oblasti geológie určujú hodnotu drahokamu štyri faktory: farba, počet karátov, výbrus a priezračnosť. Žiadne dva diamanty nie sú navlas rovnaké. A v prípade, že by sa našli dva diamanti s rovnakou hmotnosťou, budú sa líšiť farbou a naopak. Skôr než sa vyberiete kupovať diamant, rozhodnite sa, čo je pre vás rozhodujúce. Budúce nevesty často dajú prednosť farbe drahokamu pred veľkosťou. V prípade, že preferujete veľkosť, musíte sa často zmieriť s drobnými nedostatkami, ktoré však oko neznalca na prvý pohľad nerozpozná. Všetko záleží len na sume, ktorú si v rámci svojho rozpočtu môžete dovoliť do nákupu investovať.

Farba

Aj keď sa nájdu aj rôzne „nóbl“ diamanty modrej, ružovej, zelenej, alebo červenej farby, skutočne cenené sú len diamanty bezfarebné. Tie totiž dokážu pohlcovať celé spektrum slnečného svetla rovnomerne a získavajú tým charakteristický jas a „oheň“. Existuje nasledujúca stupnica čírosti diamantov:

Prvé tri priečky sú vyhradené bezfarebným drahokamom a hoci sa líšia len minimálne, diamanty na týchto priečkach sa považujú za veľmi kvalitné:
 • D – jasný, bezfarebný – ide o najvyššiu kvalitu vo farebnej škále,
 • E – nepatrné zafarbenie – dokáže rozpoznať len skúsený znalec drahých kámeňov,
 • F – zreteľné zafarbenie – dokáže ho rozoznať aj priemerne skúsený znalec drahých kameňov
Nasleduje škála takmer bezfarebných drahokamov. Toto zafarbenie rozpozná len skúsený znalec drahých kameňov, pre oko bežného človeka sa tieto drahokamy javia ako bezfarebné.
 • G a H tieto typy drahokamov sú považované za cenovo najdostupnejšie. Aj keď sú takéto drahokamy v porovnaní s kameňmi predchádzajúcej kategórie o dosť lacnejšie, skutočný rozdiel si bežný záujemca ani nevšimne,
 • I a J drahokamy zaradené do tejto kategórie sú o poznanie farebnejšie, ale stále kvalitné.
Nažltlým diamantom sú vyhradené priečky K - M, slabožltým N - R a výrazne žltým S - Z. Čím nižšie je drahokam na farebnej škále, tým zreteľnejšie je jeho zafarbenie aj pre netrénované oko. Renomovaný predajcovia často ani neponúkajú drahokamy nižších kategórii.

Prsten v ruziVýbrus

Ľudia si tento parameter často zamieňajú s tvarom drahokamu (ktorý može byť smaragdový, okrúhly, alebo hruškový). V skutočnosti toto kritérium značí matematické vyjadrenie a proporcie kameňa. Na rozdiel od ostatných troch parametrov je tento vytvorený človekom pri brúsení.

Výbrus určuje schopnosť drahokamu odrážať svetlo. Ćím lepší výbrus, tým viac lesku a tým aj cennejší drahokam.

Priezračnosť

Podobne ako ľudia, aj drahé kamene majú svoje „materské znamienka“. Hovorí sa im aj zapusteniny, alebo kazy. Hodnota drahokamu je vo veľkej miere závislá aj od množstva, veľkosti a umiestnenia týchto nedostatkov.
 • FL – bezchybný drahokam. V takomto drahokame nie sú po 10-násobnom zväčšení patrné žiadne kazy ani nečistoty,
 • IF – vnútorne bezchybný drahokam. Takýto diamant obsahuje len drobné povrchové nedostatky,
 • VVS1 - VVS2 – veľmi nepatrné znečistenie – takýto diamant obsahuje po desaťnásobnom zväčšení len minimálne, voľným okom neviditeľné nečistoty,
 • SI1 – málo nečistôt - v drahokame tejto kategórie sú po 10-násobnom zväčšení patrné nečistoty,
 • I1 - I2 - nedokonalý. Drahokam tejto kategórie po 10-násobnom zväčšemí obsahuje nečistoty viditeľné aj voľným okom,
 • I3 – drahokam tejto kategórie obsahuje po 10-násobnom zväčšení nečistoty viditeľné aj voľným okom a má aj povrchové chyby viditeľné voľným okom.

Každá budúca nevesta má pred sebou množstvo príprav, na začiatku ktorých stojí práve zásnubný prsteň. Hlavné je nestratiť sa v plánovaní, zachovať si chladnú hlavu a predovšetkým užívať si!

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 15.03.2006: admin, Diskusia k článku "Ako vyzerá dokonalý diamant "rightend