startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Ako využiť živú svadobnú kapelu

line

hudba
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetky prekrásne a elegantné svadobné obrady majú „živú hudbu“. V prípade, že máte k dispozícii neobmedzený rozpočet, môžete si dovoliť kvetinový svadobný baldachýn alebo živú kapelu. Na hudobnej kulise sa neoplatí šetriť, patrí totiž k veciam, ktoré si prítomní určite dobre zapamätajú. Oslava bez hudby je len obyčajné stretnutie.
Svadobna kapela_01Nevesty, ktoré plánujú svadbu v kostole, by sa mali najskôr poradiť zo zbormajstrom miestneho cirkevného spevokolu, či hudobnej skupiny. Obvykle sú to totiž oni, kto bude mať hudbu pri obrade "pod palcom" a len málokedy sú prístupní výnimkám z tohto pravidla či prílišným vybočeniam zo zavedeného repertoáru.
  • Vyberte si svoj obľúbený hudobný štýl. Živý hudobníci sú nenahraditeľným oživením svadobnej atmosféry. Ak nemáte vyhradený hudobný vkus, klasická hudba je osvedčeným receptom pre stmelenie najrôznejších typov ľudí, aké sa len dajú na svadbe nájsť.
  • Uistite sa, že je miesto, ktoré ste si na svadobný obrat či hostinu vybrali pre živú kapelu vhodne prispôsobené. Miesto, kde kapela stojí by malo byť suché, vyvýšené a chránené pred priamym slnečným svetlom a vlhkom či hmlou, ktoré by mohli poškodiť hudobné nástroje a sťažiť "pracovné podmienky" hudobníkov. Elektrické hudobné nástroje vyžadujú dostatočný a bezpečný prístup k napájaniu.
  • Miesto pre hudobnú skupinu by malo byť v dostatočnej vzdialenosti od stolov s jedlom, aby sa predišlo možným zrážkam s obsluhou, prípadne aj svadobnými hosťami. Ak sa rozhodnete, že v miestnosti chcete používať osvetlenie pomocou sviečok, rozhodne nechajte na pódiu pre hudobníkov reflektory, aby videli na nástroje a všetko ostatné.
  • Je na vami zvolenom mieste dobrá akustika? Parketové podlahy a sporo ozdobené steny totiž zosiľujú zvuk a tak ich hudobníci majú radi. Podlahy s kobercom a vykladaným stropom naopak zvuk utlmujú a sťažujú jeho šírenie, takže je potrebná zosilovacia aparatúra.
Hra na base"Procesná hudba" pri vstupe snúbencov do obradnej sály či na miesto svadobnej hostiny obyčajne býva elegantná, dôstojná a vhodná "do kroku". Hudba hraná v priebehu svadobného obradu by mala byť romantická, rozjímavá až náboženská. Oslavná a vznešená hudba sa hodí pri odchode svadobčanov po obrade zo sály či kostola. Uistite sa, že hudobníci poznajú kedy sa obrad skončil. To je chvíľa ich nástupu.

Vyberajte si skúsených hudobníkov, ktorí už majú nejakú tu svadbu za sebou a vedia v prípade potreby aj improvizovať, nemusia byť prítomní na svadobnej generálke ale mali by vedieť dodržať stanovený rozvrh, prísť na svadbu vhodne oblečení a pripravení na "výkon". To sú všetko rozhodujúce veci a nemali by sa brať na ľahkú váhu.

Ak predpokladáte nejaké "cezčasy" a pridanú hudbu, dajte o to vybranej kapele vedieť v dostatočnom predstihu. Profesionálni hudobníci často hrajú na 2 - 3 vystúpeniach denne.

Počuli ste už francúzky výraz "noblesse oblige"? Preložiť by sa to dalo aj ako "záväzok" - konkrétne pri svadbe znamená, že je povinnosťou hostiteľa postarať sa o žalúdok hudobníkov a dať im aj príležitosť ku krátkemu oddychu.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 12.07.2006: admin, Diskusia k článku "Ako využiť živú svadobnú kapelu"rightend