startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Ako riešiť vzájomné nezhody

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Jednou z najväčších slabostí ľudského rodu je, že žiadny človek tomu druhému nevidí do mysle, srdca ani jeho životných skúseností. To sa najčastejšie odrazí v manželstve, keď si po určitom čase začnete myslieť, že svojho partnera dokonale poznáte. Preto je dôležité pri vzájomných nezhodách dobre pochopiť názor toho druhého. A z tohto dôvodu je umenie načúvať naozaj cennou devízou.
Hadka_01Keď sa partneri delia o svoje pocity, nápady a svetonázor, je dôležité, aby bol každý z partnerov pozorným, tolerantným a starostlivým poslucháčom. Schopnosť vcítiť sa do slov a vnímania toho druhého a nielen počúvať slová, ktoré mu vychádzajú z úst je veľmi dôležitá. Dôležitá je aj neverbálna komunikácia, do ktorej patria gestá a tón hlasu. Pozorným vnímaním všetkých týchto podrobností sa môžeme veľa dozvedieť o postojoch, pocitoch a vnímaní toho druhého.

Na oplátku môžete vhodnou gestikuláciou a dobre volenými slovami uistiť toho druhého, že vám na jeho názore záleží. Udržiavaním očného kontaktu mu dáte najavo, že ho nepretržite počúvate. Empatia nemusí vždy viesť k bezhraničnému prijímaniu postojov toho druhého, ale pomáha vzájomnému porozumeniu a prehĺbovaniu vzťahov.

Pozorovanie vlastného správania v nasledovných situáciách vám pomôže zistiť mieru vašej vlastnej empatie:
  • identifikujte oblasť alebo tému, o ktorej máte problém so svojím partnerom hovoriť.
  • pozrite sa na tento problém očami svojho partnera. Dokážete odhadnúť jeho postoj k vášmu problému? Dokážete ho zaradiť do rebríčka hodnôt svojho partnera? Dokážete odhadnúť jeho city?
  • pokúste sa o probléme so svojím partnerom rozprávať 3 - 5 minút
  • zhodnoťte ako vám vzájomná výmena názorov pomohla.
Prostredníctvom rozhovorov a načúvania svojmu partnerovi môžete postupne rásť vo vzájomnom porozumení a hlbšom citovom vzťahu.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 20.02.2007: admin, Diskusia k článku "Ako riešiť vzájomné nezhody"rightend