startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
...a ste manželia

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mnoho mladých ľudí sa manželstva obáva. Príčinou môže byť strach zo straty slobody, či života „na voľnej nohe“. Mnohých desí predstava, že po svadbe sa všetko končí. Naopak, po svadbe sa všetko začína....
Novomanzelsky bozkPapier na šťastné manželstvo neexistuje. Kto chce byť šťastní, priestor pre šťastie si musí vytvoriť. Manželstvo prináša nový rozmer. Manželka sa stáva priateľkou, milenkou a zároveň ženou, ktorej patria všetky výsady. Naopak manžel získava pozíciu, ktorá mu predtým nepatrila.

Manželstvo - priestor pre realizáciu

Vstupom do manželstva nestrácate nárok na vlastné sny, predstavy, túžby. Manželstvo ponúka možnosť pracovať vo dvojici. Ale zároveň ponecháva priestor i pre vlastnú realizáciu. Ak túžite napr. po kariére, máte možnosť „vyskúšať“ vzťah ako skladačku. Zapasujú do nej charakterové vlastnosti vašich pováh? Pri napĺňaní kariéry bude dominantnou črtou partnera tolerantnosť. Ak ju uňho nájdete, pomôže vám to rozvinúť jeho potrebu ocenenia. Aby však obrázok vytváral jednotný celok, musíte vkladať také časti, ktoré zapadnú do mozaiky vzťahu, v ktorom sa nachádzate a teda je predpoklad, že na ňom chcete budovať. Tak spoločne vytvoríte priestor pre ďalekosiahle obrazce spoločnej budúcnosti. Každý obrázok však musí byť tvorený dvoma pármi rúk.

Voľnosť v manželstve?

Práve v manželstve môže byť viac voľnosti ako v akomkoľvek nezáväznom zväzku. Je pravdou, že k spolužitiu človek nepotrebuje papier ani okrúžkovaný prst, ale schopnosť prijímať toho druhého ako rovnocennú bytosť. Dávam a dostávam. Len tak bude zachovaná miera rovnováhy. Niekedy sa určujú „mantinely“ partnerského spolužitia hneď na začiatku. Je však možné, že postupným rozťahovaním „svojprávnosti“ nevydržia tlak a vytvorené princípy a zásady sa zrútia ako domček z karát. Preto je lepšie ponechať potrebný kus voľnosti. Manželstvo nesmie byť slučkou na krku. Potom sa jej budete chcieť čím skôr zbaviť.

Obavy z nevery

V manželstve platí dvojnásobne: zakázané ovocie najviac chutí. Všetko to, čo si budete vedome zakazovať, bude o to viac prichádzať. Ak máte strach z nevery, svojím strachom vytvoríte priestor a podmienky, aby nastala. Vzťah je o dôvere. Ak neveríte, pochybujete. Ak pochybujete, strácate istotu. A istota je potreba. Nuž neostáva nič iné len priznať, že svojho partnera potrebujete. Ako manžela, priateľa, milenca..... Všetko to, čo vo vás vytvára pocit slobody s papierom či bez papiera manželskej zmluvy.

autor: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 16.07.2008: admin, Diskusia k článku "...a ste manželia"rightend