startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
6 najväčších problémov novej domácnosti

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rozhodnutie bývať spolu pod jednou strechou je začiatkom veľkého dobrodružstva. Začiatok spoločného bývania znamená aj nové vzory správania voči sebe navzájom.

StahovanieAk nastanú v tejto etape problémy, partneri si lezú na nervy a na tom druhom začínajú vadiť aj maličkosti, ktoré predtým nevadili neznamená to, že sa k sebe nehodia. Je to jednoducho len ďalšia príležitosť vyjednávať, zdieľať svoje postoje a vytvárať nové.

Kde budeme bývať

Najdôležitešia otázka zo všetkých znie: Kde budeme bývať? Do svadby býva väčšinou každý so svojimi rodičmi. Po svadbe však nastal čas sťahovania sa do iného mesta alebo k rodičom jedného z partnerov. Ani jeden z partnerov by sa nemal cítiť ako “trvalý hosť”. V novom domove (najlepšie vlastnom) by každý z partnerov mal mať niečo, čo ho vyjadruje. To môže znamenať presuny nábytku v obývačke, v kuchyni, atď. Obidvaja partneri by si mali byť vedomí, že takéto zmeny nie sú vždy jednoduché. Istá novopečená manželka to vyjadrila slovami: „ Viem, že ma môj muž veľmi miluje a teší sa, že budeme žiť spolu. Viem, že sa mu nebude páčiť tá veľká stará skriňa, čo mu sťahováci prinesú pred dvere". Vzdávať sa svojich nárokov na priestor v prospech druhého nie je vždy ľahké, týmto sa však dá najavo: "Som rád, že som tu s tebou.“

Ako sa ti môže páčiť tento gauč

Oddych na gauciKeď sa dvaja stretnú pod jednou strechou a miesta nie je prebytok, môže sa stať, že sa mladomanželia pochytia na nejakom kuse nábytku, ku ktorému má jeden z nich citový vzťah, hoci už neslúži svojmu účelu. Vtedy je na mieste zvážiť či nie je vhodné urobiť kompromis a nezbaviť sa predmetov, ktoré už doslúžili.

Do úvahy treba vziať aj osobný vkus. Jeden z partnerov môže byť „romantický staromilec“, zatiaľ čo ten druhý dáva prednosť šedým a čiernym farebným kombináciám. To vôbec nemusí byť na škodu! Keď sa jedného dňa rozhodnú nakupovať posteľné obliečky a dobre sa poznjú, môže sa stať, že uzavrú kompromis v podobe tygrovaného vzoru. Tak bude výbava spoločneho domova kus po kuse zohľadnovať vkus každého z mladomanželov.

Potrebujem priestor pre seba

Treba očakávať, že so spoločnou domácnosťou prichádza aj prispôsobenie sa v oblasti „osobného priestoru“. Čo sa stane v prípade ak má jeden z partnerov rád hlasnú hudbu a druhý dáva prednosť tichu? Koho televízny program má prednosť v prípade, že každého z partnerov zaujíma niečo iné? Je potrebné nájsť spôsob, ako zladiť rozdielny vkus obidvoch tak, aby sa našli body ako vybudovať spoločný vzťah. Zdielať spoločný priestor však neznamená, že je potrebné robiť všetko, čo si praje partner. Mal by sa nechať priestor aj pre toho druhého. Zatvorené dvere nemusia hneď znamenať rozchod, keď pri tom dáte prívetivo najavo, že Vám na tom druhom záleží.

HadkaPrečo vždy musím zbierať ponožky pri posteli

Komunikácia nikdy nebola tak dôležitá ako keď mladomanželia začínajú bývať v spoločnej domácnosti. Zlozvyky ako zabudnuté ponožky, šaty na zemi, riady v dreze alebo omrvinky na stole, to všetko môže prerásť z malého rozčulenia do veľkých konfliktov. Preto ich treba riešiť už v zárodku, ale bez toho, aby Ste svojho partnera urazili alebo ponížili. Skutočnosť, že niekto celý život mal svoj vlastný životný štýl neznamená, že ho nemôžeme zmeniť. Sústreďme sa na najviac 3 najvypuklejšie zo svojich zlozvykov, viac nikto nezvládne. Zmeniť svojho partnera by nemalo byť hlavným cieľom žiadneho vzťahu. S niektorými vlastnosťami toho druhého sa skrátka treba naučit žiť.

Dnes umyješ riady ty

Majú sa partneri deliť o domáce práce, alebo bude každý robiť koľko zvládne? Každý by mal nájsť kompromis medzi „ženskými“ a „mužskými“ prácami. Niekedy je jeden z partnerov ochotný vziať na seba všetky povinnosti s tým, že ho partner podporuje v Nakupyiných oblastiach života. Tento spôsob samozrejme nemusí vyhovovať všetkým a považujú za potrebné rozdeliť si práce v domácnosti, vytvoriť si rozvrh. Je dobré sa rozprávať o tom, čo komu vyhovuje a podporovať sa navzájom.

So svojími peniazmi si môžem robiť čo chcem

A prišiel čas zamyslieť sa nad hospodárením s peniazmi. Budú mať mladomanželia samostatné bankové účty alebo jeden spoločný? Ak je jeden z partnerov zodpovedný za pravidelné platby, ale neuhradí ich na čas, ako sa to bude riešiť? Považujú partneri veci nevyhnutné pre toho druhého len za nepotrebné výstrelky? Život pod jednou strechou znamená veľa kompropisov, ale ich konštruktívne riešenie nakoniec prinesie posilnenie partnerského vzťahu. Preto je potrebné sústrediť sa na radosť, ktorú spoločný život prináša a fakt, že každé ráno máte pri sebe niekoho, komu na Vás naozaj záleží.

Autor: M. P.

Test, ktorý Vám pomôže zistiť aké sú Vaše predstavy o finančnom hospodárení
Test, ktorý Vám pomôže odhaliť ako poznáte svojho partnera


line
line

Diskusia


forum 15.12.2005: admin, Diskusia k článku "6 najväčších problémov novej domácnosti"rightend