startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
10 tipov ako vytvoriť peknú svadobnú prezentáciu alebo videokoláž

line

foto-video
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Popri videozázname a fotografiách, ktoré Vám urobia profesionáli, môžete so záznamom experimentovať aj sami. Vytvoriť podmanivú videomontáž alebo prezentáciu, ktorá bude zaujímavá aj po rokoch nie je zložité. Ponúkame niekoľko užitočných tipov.
 1. KolazSpoznajte svoje publikum - to je prvý a často prehliadaný krok. Ak chcete pripraviť prezentáciu alebo videomontáž pre hostí, mala by vyzerať trohu inak ako tá pre domáci archív, kde sa najčastejšie objavujú ženích a nevesta.
 2. Kratšia prezentácia je niekedy lepšia ako dlhšia. Keď sa rozhodnete akému publiku je prezentácia určená, môžete zvažovať počet fotografií. Zo skúsenosti profesionálov vyplýva, že optimálna dĺžka trvania prezentácie pre svadobných hostí je 8 - 12 minút, čo v praxi znamená okolo 75 - 100 fotografií a asi tri pesničky, či inštrumentálna hudba.
 3. Do prezentácie vyberajte kvalitné fotografie. Aj keď súčasné programové vybavenie dokáže zázraky aj s naozaj poškodenými fotografiami, aj tu sú hranice možností. Ak sú fotografie príliš zrnité, alebo rozmazané, ani ten najväčší počítačový expert veľa nezmôže.
 4. Vyberajte rôzne druhy fotografií. Aj keď zbožňujete každý záber svojho domáceho miláčika, svadobní hostia veľmi pravdepodobne váš vkus nezdieľajú. Maximálny počet pre podobné príležitosti sú tak 2 - 3 exempláre.
 5. Fotografie na šírku sú pre prezentáciu vhodnejšie ako fotografie na výšku. Aj fotografie na výšku majú svoje miesto, ale na obrazovke okolo nich zostane čierny okraj, preto je dobré ich strategicky rozmiestniť v prezentácii tak, aby to príliš nebilo do očí.
 6. Efekt na fotografiiPorozmýšlajte nad hudobným doprovodom prezentácie z takého druhu hudby, ktorý pre obidvoch niečo znamená. Tiež je dôležité zvoliť správnu dĺžku hudby. Na 30 obrázkov je 8 minút hudby príliš. Každá dobrá firma špecializujúca sa na editáciu videa vám rada pomôže.
 7. Pridajte krátke videoklipy - máte doma vieo, na ktoré len padá prach, skúste svoju prezentáciu spestriť pridaním krátkych 10 - 45 sekundových videoklipov uprostred prezentácie, ktoré poslúžia ako predel a pomôžu udržať pozornosť publika.
 8. Pridajte do prezentácie trochu pohybu pomocou prechodových efektov. V každom editačnom programe je veľké množstvo prechodových efektov. Jedným z často používaných efektov je efekt "Ken Burns", ktorý používa na prechod medzi obrázkami zaujímavú kombináciu deformácie a zaostrovania do diaľky.
 9. Používajte na prezentáciu fotiek rôzne prechody - zatmenie, rozsvietenie, rozklad, listovanie, rozbitie, ale nedajme sa ani uniesť širokými možnosťami výberu.
 10. Skúšajte, skúšajte, skúšajte! Pri takej významnej udalosti akou svadba rozhodne je, sa neoplatí nič nechať na náhodu. Pred prezentáciou preto skontrolujte, že Vám funguje všetko potrebné vybavenie.
 11. autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 31.01.2006: admin, Diskusia k článku "10 tipov ako vytvoriť peknú svadobnú prezentáciu alebo videokoláž "rightend