startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
10 svadobných zákazov

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pri plánovaní svadby veľa ľudí okolo by chcelo radiť, čo a ako robiť. Často ale zabúdajú na druhú stranu mince. Čomu sa treba vyhnúť, čo robiť netreba. Nasledujúcich 10 zákazov Vám pomôže vyhnúť sa tým najväčším chybám.
 1. Hostia a novomanzeliaNevytvárajte svadbu pre iných, na úkor osobných túžob a zodpovednosti. Účelom svadby je spájanie ľudí – rodín, priateľov, ľudí z blízkeho okolia. Ale nadovšetko ide o spojenie dvoch ľudí pre spoločný život. Keď začnete s plánovaním, sústreďte sa hlavne na to, čomu na svadbe a všetkému okolo nej dávate prednosť Vy a nesnažte sa za každú cenu prispôsobovať sa predstavám iných. Nie, že by nebolo potrebné rešpektovať cítenie druhých, napríklad v symbolickom geste pri výbere kytice pre nevestu je možné vybrať si rovnaký typ kvetov aký mala mama nevesty, ale nerobte nič, čo naozaj nechcete. Nemíňajte zbytočne veľa peňazí len preto, aby ste sa vyrovnali iným.
 2. Nepozývajte hostí len preto, lebo si myslíte, že sa to patrí
  Jednoduché rozpočtové pravidlo hovorí, že každý hosť naviac rozpočet len zvyšuje. V prípade, že máte na plánovanie len obmedzený rozpočet, musíte niekde ubrať, aby ste inde pridali. Viac hostí znamená menej peňazí na výzdobu alebo jednoduchšie svadobné menu. Pozývajte preto len tých ľudí, na ktorých Vám naozaj záleží a majú na Váš život naozajstný vplyv. Vo svoj veľký deň chcete byť predsa obklopení známymi tvárami, nie ľuďmi, ktorých skoro vôbec nepoznáte.
 3. Nemeškajte
  Ruky novomanzelovToto pravidlo platí pre ženícha, nevestu a všetkých svadobčanov. Skúste začať svadobný deň načas. Keď sa Vám to nepodarí, znamená to skoro vždy veľké problémy, obzvlášť v prípade, že je miestnosť pre svadobnú hostinu prenajatá a hneď po Vašej svadbe tam majú ďalšiu akciu. Ak musí personál pracovať cez čas, môže to pre Vás znamenať nepríjemné doplatky na konečnom účte. Ak musíte presúvať začiatok svadobného obradu (napríklad preto, že hostia ešte prichádzajú), nemalo by to byť viac ako o 10 minút.
 4. Nerobte si starosti, keď sa niečo pokazí
  Nemá zmysel panikáriť kvôli drobným problémom, ktoré sa vyskytnú, väčšinou si ich skoro nikto nevšimne. Ak by nastal nejaký skutočne veľký problém, panika Vám aj tak nepomôže. Tak prečo si robiť starosti? Uvoľnite sa, prenechajte starosti o detaily na iných a užívajte si svoj veľký deň.
 5. Nezosypte sa 
  Niektoré nevesty premôže nervozita zo svadobných príprav natoľko, že to preženú so sedatívami, upokojujúcimi liekmi na predpis alebo panákmi „na kuráž“ a z celej udalosti im potom zostane len video a skoro žiadne osobné zážitky.
 6. Nezabudnite sa najesť
  PolievkaVyhladované a ledva na nohách stojace nevesty sú väčším problémom ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Keď nevesta uvažuje o tom, že vo svadobný deň vynechá raňajky, nerobí dobre. Je dosť pravdepodobné, že toto bude jediné jedlo svadobného dňa. V prípade, že Vám nervozita zviera žalúdok, skúste zjesť aspoň pár sušienok. Sú známe prípady, že sa ženích a nevesta zaujatí obchádzaním svadobných hostí skoro vôbec nedotkli vlastného svadobného jedla. Prázdny žalúdok Vám určite na nálade nepridá a v horšom prípade môžete omdlieť.
 7. Nezaraďujte veci, na ktorých Vám nezáleží
  Aj keď zachovávanie svadobných tradícií v rámci svadobného obradu je znakom určitej kontinuity a príslušnosti k určitému spoločenstvu, nie sú tou najdôležitejšou vecou na svete. Nikde nie je napísané, že medzi svadobčanmi musí byť družička s kvetinami. Ak je napríklad nevesta už staršia, hádzanie podväzku sa jej zdá zahanbujúce, môže ho nahradiť odhodením kytice. Nikde nie je napísané, že nevestu musí niekto viesť k oltáru. V procedúrach cirkevných obradov sa samozrejme nič meniť nedá, ale inde má každý slobodu voľby.
 8. Nevenujte sa príliš dlho jednotlivým hosťom.
  Možno sa to zdá náročné, ale každému z pozvaných hostí by mali novomanželia venovať aspoň pár minút času. Jediný spôsob akým sa to dá pri väčšom počte ľudí zvládnuť a stihnúť aj ostatné povinností svadobného dňa (prvý tanec, prípitok, večeru a rozkrojenie torty), je určiť si rozumný časový limit na osobu. Keď budete stíhať, môžete sa k svojim obľúbeným ľuďom neskôr vrátíť.
 9. PripitokNenechajte hostí riadiť auto po požití alkoholu
  Nemusíte mať na svadbe policajný dozor, ale uistite sa, že barmani a čašníci dozrú na bezpečnosť hostí. Zabezpečte „priebežnú kontrolu„ (ktorou môžete poveriť napríklad niektorého z hodnoverných družbov) pre prípad, že by sa niektorí z prítomných „spoločensky unavili“ viac ako je to prípustné. Každému z poverených dajte k dispozícii číslo taxislužby, aby v prípade potreby zabezpečil bezpečný odvoz „postihnutého“. Stačí chvíľa nepozornosti a Váš najšťastnejší deň sa môže zmeniť na tragédiu.
 10. Nezabudnite o čom to vlastne celé je
  Svadobný deň uplynie tak rýchlo ako príde. Celé mesiace plánovania sa zrealizujú v priebehu niekoľkých krátkych hodín. Hostia budú obdivovať nevestine krásne svadobné šaty, kvetinovú výzdobu miestnosti, užijú si dobré jedlo, ale to všetko sú len krátke epizódy dňa. Svadba je predovšetkým oslava rozhodnutia dvoch ľudí spojiť svoj život so životom toho druhého. Skúste si  v zhone svadobného dňa vyhľadať tvár svojho partnera a zahľadieť sa mu do očí a vymeniť si úsmev. A dajte si záväzok, že sa o tento úsmev budete deliť každý deň, ktorý po svadbe príde.
 11. Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 22.12.2005: admin, Diskusia k článku "10 svadobných zákazov"rightend