Svadobné oslavy očami svetobežníka


zaujímavosti




Svadba je príležitosťou na oslavu začiatku novej životnej etapy dvoch ľudí a rovnako je aj príležitosťou k objavovaniu svadobných tradícií svojej etnickej skupiny či národa. V nasledujúcom článku Vám chceme predstaviť niektoré z nich.

svadobna-ulicka_tsp106575818Afrika

Porcelánovcovité mušle vraj napomáhajú plodnosti. Preto ich afričania používajú do náhrdelníkov alebo ako ozdobu vlasov. Pri svadobných oslavách pod holým nebom rozlejú na čiernom kontinente trochu vína na zem ako obeť bohom.

Ázia

Tradičný čínsky svadobný odev nevesty je červený a bohato vyšívaný vzormi fénixa, chryzantém, pivónii - symbolov bohatstva a šťastia. Tradičným zásnubným darom rodine nevesty od rodiny ženícha je celé pečené prasa. Ženích býva oblečený do hodvábneho čierneho kabáta na kimone ozdobenom motívom draka. Na čínskej svadbe netreba byť prekvapený hlučnou pyrotechnikou, ktorá má odplašiť zlých duchov.

V Indonézii nie je nezvyčajné ak sa svadobnej hostiny zúčastní aj tisíc hostí, ktorých nevesta so ženíchom vítajú osobne v dlhej prijímacej ceremónii.

V Kórei sa na svadobných oslavách zúčastňuje aj veštec, známi ako „kung-hap“, ktorý im ešte pred svadbou vytvorí horoskop, aby zistil, či manželstvo bude šťastné. Veď len snubné dary pre tradičnú kórejskú svadbu môžu stáť aj viac ako 1 000 000 korún.

Na Filipínach bývalo svadobným zvykom, že ženích hodil na prah svojej vyvolenej kópiou, aby dal okoliu najavo, že dievča je zadané. Dnes už tento zvyk nahradil zlatý zásnubný prsteň, keďže väčšina svadieb je katolíckych ale kedysi trvali svadby aj tri dni a v posledný deň manželia spojili svoje ruky pred kňazom, ktorý ich previazal svadobnou šnúrou a prehlásil prítomný pár za manželov.

V Indii a ďalších krajinách s hinduistickou tradíciou sa považuje za nešťastné ak sa snúbenci stretávajú niekoľko dní pred svadbou. V rámci svadobného obradu umyjú rodičia ženícha a nevesty snúbencom nohy mliekom a vodou, aby ich tým symbolicky očistili od „prachu starých ciest“ a oni mohli vstúpiť do spoločného života s čistým štítom. Počas svadobného obradu potom manželia držia v rukách zrno, ryžu, ovos a zelené listy na znamenie bohatstva, zdravia a úspechu.

japonska svadbaV Japonsku je farbou lásky fialová a nevesta býva oblečená v kimone bohato vyšívanom kvetmi kosatca. Svadby bývajú obyčajne šintoistické (kedy sa privolávajú duchovia prírody kami, aby budúcim manželom požehnali.) alebo budhistické, počas ktorých sa prepletie pár budhistických korálikov ako symbol spojenia dvoch rodín do jednej.

Grécko

Nevesta so ženíchom nesú v rukaviciach hrudky cukru, aby aj ich budúci spoločný život bol sladký. Svadobní hostia dostávajú do daru v cukre obaľované mandle ako symbol plodnosti.

Švajčiarsko

Mladomanželia v tejto krajine zasadia pred spoločným domovom borovicu ako symbol plodnosti. Hostí k stolu vedie vybraná družička, ktorá im pri tejto príležitosti rozdá ručníky a hostia na oplátku venujú drobné ako dar pre novomanželov.

Mexiko

V Mexiku sa každý teší na tradičnú pinatu, ktorá ma v Mexiku tvar sedemcípej hviezdy, do ktorej sa udiera so zaviazanými očami, aby z nej vypadli drobné sladkosti.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - II. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - III. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IV. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť