startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
Sona Kozakova
Mario Racek
Hotel Agatka
07.09.2019
mesto


inštitúcia
Ekologická svadba

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdá sa Vám, že slová ekológia a svadba nemajú nič spoločné? Pri nákladoch niekoľko desiatok tisíc korún na svadbu sa ani nie je čomu diviť. Aj napriek tomu sú ekologické trendy v súvislosti so svadbou stále populárnejšie.
Svadba vonkuSvadby naklonené životnému prostrediu majú svoje „kmeňové znaky“, ktoré pozvaným dávajú najavo, čo má svadba vyjadrovať a ako ju vníma samotný novomanželský pár. Ekologická svadba môže byť veľmi romantická (obyčajne sa koná vonku, dáva prednosť živým kvetom a neformálnemu oblečeniu). Ekologicky zmýšľajúca nevesta je tak trochu chlapčenský typ. Aj vo svadobný deň jej nenalíčená tvár vyzerá lepšie ako mnoho jej kolegýň z časopisov pre nevesty.

Z praktického hľadiska sa ekologická nevesta snáži o tri veci:

1. Dáva prednosť ekologicky zmýšľajúcim dodávateľom tovarorov a služieb

Ekologická nevesta sa snaží vyhýbať produktom a aktivitám, ktoré by poškodzovali životné prostredie, takže je veľmi nepravdepodobné, že pri odchode z kostola si nevesta vyberie vypúšťanie motýľov (ich dodávatelia totiž často tieto malé stvorenia posielajú aj do krajín, ktorých podnebie im neprospieva). Rovnako na svadobnom stole nenájdete sviečky z pravého vosku, alebo plastové poháre.

Zástanci ekológie v svadobných trendoch sú často sami vegetariáni alebo vegáni. V prostredí veľkomiest alebo študentských komunít je to dobrá príležitosť servírovať svadobným hosťom exotické jedlá za rozumnú cenu.

Tkaniny z konope sú medzi životnému prostrediu naklonenými ľuďmi obľúbené, pretože na rozdiel od tých z bavlny je možné ich získať bez použitia pesticídov a väčšinu živín vracajú do pôdy. A tak si ekologicky orientovaná nevesta ak má možnosť, vyberá šaty z ľanovej látky, ktorá existuje aj v hodvábnom variante.

2. Nepoškodzovať životné postredie

Kvetinové lupienky v papierovom obale malú tiež prednosť pred tými v plastových obaloch naplnených vzduchom. Ekologicky zmýšľajúca nevesta si nechá vytlačiť pozvánky alebo svadobný program na recyklovanom papieri.

baldachyn_tsp93244200Ekologické nevesty vymýšľajú pre svojich hosti aj ekologické darčeky akými sú napríklad vrecúška s aromatickými bylinkami, kvety v črepníku, sadenice stromov, alebo bylinkové čaje. Ekologicky orientované novomanželské páry často patria medzi štedrých prispievateľov do nadácií na pomoc ľuďom v tiesni.

3. Snaží sa recyklovať a opakovane používať

Aj tradičná svadba ponúka veľa spôsobov na recykláciu a opätovné použitie. Ak po svadobnej hostine ostane väčšie množstvo jedla, môžete ho venovať nejakej charitatívnej organizácii. Rovnako kvetinová výzdoba môže potešiť ľudí v hospici alebo dome dôchodcov.

Veľa neviest je zaskočených keď zistia, že ekologická svadba býva často o niečo drahšia ako svadba ich tradičných kolegýň, aj napriek tomu sú nakoniec rady, že sa pre “zelenú svadbu” rozhodli. Možno, že sa niekto jej postojom inšpiruje a pomôže tak šíriť ekologické pohľady na svet okolo nás.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 31.05.2006: admin, Diskusia k článku "Ekologická svadba"rightend