startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Snubné prstene a svadobné obrúčky

line

svadobné prstene




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prsteň svojim tvarom napodobňuje magický ochranný kruh a symbolizuje spojenie a nekonečnosť. To sú atribúty, ktoré ľudia hľadajú aj v manželstve, preto sa niet čo čudovať, že prstene patria neodmysliteľne k zásnubám a svadbe. Manželia by ich mali nosiť po celý život, preto ich výber netreba podceňovať.

Svadobna obruckaSo snubným prsteňom je spojená bohatá symbolika. Tvarom predstavuje spojenie a nekonečnosť. Ochranu zdravia a života majú zabezpečiť do neho vsadené vzácne kamene. Snubný prsteň daruje muž snúbenici, resp. snubné prstene si snúbenci vymenia pred slávnostnou hostinou alebo počas nej s prísľubom, že spolu uzavrú manželstvo. Snubný prsteň pre ženu by mal mať očko (zväčša je biele).

Svadobná obrúčka

Pri zásnubnych prsteňoch neplatí žiadna zásada, na ktorej ruke či prste by sa mali nosiť. Čo sa týka svadobných obrúčok, v Európe sa nosia na pravej ruke. V iných častiach sveta sa snubný prsteň nosí na ľavej ruke a svadobná obrúčka na pravej.

Materiál

Na výrobu zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok sa používajú vzácne kovy. Medzi najčastejšie používané materiály patrí zlato vo všetkých jeho farbách – od bielej, žltej, silno žltej až po červenozlatistú. Dôležitou vlastnosťou zlata je rýdzosť, ktorá označuje Zlaty prstenpomer kovov obsiahnutých v zliatine (zlato sa mieša s ďalšími kovmi). V našich končinách sa na výrobu prsteňov najčastejšie používajú dve rýdzosti: buď je to 14. karátové zlato, to znamená, že obsah zlata v zliatine je viac ako polovičný (58, 5 percent). Druhou je 18. karátové zlato, kde je obsah zlata vyšší (75 percent), farba oveľa viac žltá a cena vyššia.
Veľmi módne sú v súčasnosti prstene vyrobené z platiny. Vďaka vysokému stupňu rýdzosti (90-95 percent) platina nevyvoláva žiadnu alergiu, je teda vhodná aj pre ľudí s veľmi citlivou pokožkou. Je veľmi pevná a trvanlivá, symbolizuje teda hodnoty skutočnej lásky. Do platiny sú zväčša sádzané diamanty či farebné drahokamy.
Pomerne novým materiálom je titán. Je to veľmi tvrdý kov a zároveň niekoľkonásobne ľahší ako zlato či platina. U nás sa používa zriedkavejšie, lebo technológia jeho spracovania je veľmi zložitá.

Spracovanie prsteňov

Je veľa možností spracovania snubných prsteňov a svadobných obrúčok. Okrem klasických tvarov prsteňov existujú rôzne nepravidelne poskrúcané tvary a hrany. PrstenTaktiež povrchová úprava prsteňov môže byť rôzna, od prsteňov s veľmi matným alebo naopak vysokým zrkadlovým leskom, s plastickým alebo zapusteným reliéfom atď.
Do prsteňa môže byť vsadený vzácny kameň ako je briliant, perla, rubín, granát, jaspis, tyrkys apod.
Obľúbené je gravírovanie prsteňov. Častým motívom sú srdiečka, hviezdičky, mesiačiky apod., ktoré môžu byť prázdne či vyplnené emailom rôznych farieb. Netreba zabudnúť ani na tradičné vygravírovanie mien snúbencov a dátumu svadby, príp. slov a viet.
Jednotlivé úpravy prsteňov vám zhotovia priamo v klenotníctve alebo u zlatníka. Je možné uskutočniť ho aj neskôr napr. gravírovanie si možete dať urobiť pri výročí svadby.

Twinsety

Obľúbené sú v súčasnosti twinsety. Je to sada prsteňov, ktoré sú veľmi podobné, ale zároveň odlišné v detaile - vo farbe (vnútorný prúžok prsteňa ženy môže byť napr. ružový a mužov modrý), v tvare (nevestina obrúčka bude úzka a oblá, ženíchova široká a plochá) apod. Nachádzame tu istú symboliku - dvaja ľudia patria k sebe, ale každý si zachováva jedinečnosť a individualitu.

Pri výbere snubných prsteňov a svadobných obrúčok si všímajte viacero znakov. Posudzujte napr. hrúbku steny prsteňa, teda výšku prsteňa. Veľmi tenký prsteň môže byť síce lacnejší, ale pravdepodobne sa aj ľahko zničí a jeho povrch sa rýchlo zošúcha. Taktiež si všímajte spomínanú rýdzosť kovu. Lacné zlato veľa nevydrží a za krátky čas môžu prstienky vyzerať ako obnosené, nehovoriac o zdravotných Prsten s perloudôvodoch, ktoré môžu spôsobiť najmä u ľudí s citlivou pokožkou. Myslite aj na to, že obrúčky budete niektorí z vás nosiť každý deň alebo veľmi často. Vyberte si preto prsteň, ktorý na prste nezavadzia. Najmä objemnejšie šperky z klasických materiálov ako je striebro či zlato, môžu byť svojou váhou nepríjemné na nosenie. Prsteň by mal ladiť so štýlom Vášho oblečenia a doplnkami, ktoré najčastejšie nosíte. Nechajte si pri výbere poradiť od klenotníka a nezdráhajte sa ho opýtať na to, čo vás zaujíma. Nezabudnite tiež zistiť aké sú termíny dodávky prstienkov. Budú sa pravdepodobne pohybovať niekde v rozsahu medzi jedným týždňom až mesiacom.
Svadobné prstene by mal uhradiť manžel alebo jeho rodina. Obrúčky by mal doniesť prvý družba.

Autor: Mgr. Jana Linková



line
line

Diskusia


forum 16.11.2005: admin, Diskusia k článku "Snubné prstene a svadobné obrúčky "



rightend