Reč kvetín


svadobné kytice




V minulosti bolo spoločensky neprípustné vyjadrovať si lásku na verejnosti. Láska tu však bola stále a našla si svoje cestičky ako spojiť dvoch zaľúbencov. Kvety boli k tomuto účelu priam stvorené.

GardeniaExistovali rôzne znamenia a signály ako vyjadriť svoje city bez slov, ako si dohovoriť tajné stretnutie, apod. Každá kvetina hovorila príjemcovi niečo iné.

Keď chcel mladý muž jemne poštekliť svoju lásku pri srdiečku, poslal jej kyticu z červených astier - znamenali ľúbim ťa viac ako ty mňa.
Georgína svojej príjemkyni tlmočila slová: teším sa, až ťa uvidím. Zaľúbenec, ktorý sa objavil po dlhom čase (po vojne) posielal svojej vyvolenej biele margarétky, tvrdili, že stará láska nehrdzavie. Mohol sa za nich takisto skrývať, pretože ak to bola neprejavená láska tých čias, dievčina často ani netušila, kto ich poslal. A záujem bol na svete.
Biely a žltý hyacint prezrádzal odosielateľovo šťastie, pretože ľúbi. Zvonček sa spytoval - prečo ma trápiš svojimi rozmarmi? Jazmín zas kládol vážnejšiu otázku a posielali ho zúfalci, ktorí si nevedeli získať srdce svojej lásky - kedy ma budeš ľúbiť?Konvalinka lichotila - nič ťa neozdobí tak ako tvoja krása.

Nielen druhy kvetov mali svoj význam, ale aj ich farba:
fialový šafran - ľutuješ, že ma ľúbiš? A žltý šafran - sú tvoje city ozajstné? Bielu ľaliu daruvávali len úprimne zaľúbení. Biela však v reči kvetín neznamenala len čistotu a krásu citu. Biely narcis kričal: si bez srdca!
Biela ruža vraví túžim po tebe, červená vášnivo vyznávala lásku, ružovou ružou sa zas zaprisahávala láska. Biele a cerene-ruze_tsp108807823červené ruže spolu v kytici vraveli: srdce mi horí od lásky k tebe
Petúniou si zaľúbenci vraveli: očakávaj ľúbostný list, už je na ceste. Žltým narcisom poctili dievča nedočkaví milenci, ktorí chceli povedať: moje city sú čoraz horúcejšie.
Sedmikrásky si vymieňali zaľúbenci, keď im osud neprial a boli nútení sa rozísť, či už na čas alebo navždy. Znamenali: tvoj obraz si navždy uchovám v pamäti. Prvosienka značila - moje city sú čoraz horúcejšie. Tulipán sľuboval lásku. Levanduľa vravela: moja láska je plná pokory a spytovala sa: čo pre teba ešte možem urobiť.
Iskerník mohla očakávať dievčina, ktorá odmietla lásku po dlhom a náročnom dvorení. Iskerníkom jej nápadník vykričal do očí: si nevďačná!
Kalinu posielali zúfalci, keď sa ich vzťah začínal rozpadať a nevedeli si predstaviť život bez svojej lásky - srdce mi pukne, ak ma opustíš!
Fialka bola spojencom tajných milencov, vravela: ničoho sa neobávaj, nikto o našej láske nevie.
Za mimózu sa skrývali hanblivci a bojkovia alebo muži, ktorí vzhľadom na svoje postavenie, či už vo vyššej alebo nižšej spoločenskej triede, nemohli prejaviť svoje city. Týmto kvetom sa o ich citoch dozvedela jedine zasvätená osoba, čiže ich tajná láska. Muškátom vyjadrovali muži svoju túžbu po spoločnom šťastí. Ak dievča dostalo pivonku, mohlo si byť isté, že má svojho ochráncu, ktorý nad ňou stále bdie.
Stretnutie na vopred dohovorenom mieste sa dohováralo mečíkom - deň označoval počet mečíkov v kytici, hodinu počet kvetov na jednotlivom mečíku.
Poklonu elegancii dámy skladali džentlmeni kyticou z agátových kvetov. Náklonnosť si získavali i lichotivými slovami bielej čínskej ruže - si najvačšia krása, akú som kedy videl (a keď tento kvet dáma dostala od nejakého cestovateľa, odpadávala od šťastia).
Kyticou z pelargónií a dubového lístia si milenci vyznali nielen lásku, ale aj ozajstné priateľstvo.

Autor: Katarína Nemjová