Ročné obdobia v láske


zaujímavosti
Vzťah muža a ženy je ako záhrada. Ak chceme zbierať plody, musíme ju pravidelne polievať. Potrebuje osobitnú starostlivosť vzhľadom na štyri ročné obdobia a rozmary počasia. Každý rok musíme zasiať nové semená a svedomito vytrhávať burinu.
par na plaziAk chceme, aby nám láska vydržala, musíme poznať jej ročné obdobia a vedieť, čo v každom ročnom období láska potrebuje.

Jar lásky

Prvé dotyky lásky sú ako jar. Máme pocit, že nás šťastie nikdy neopustí. Nevieme si predstaviť, že by sme svojho partnera prestali ľúbiť. Je to čas nevinnosti. Zdá sa nám, že láska je večná. Prežívame čarovné obdobie, keď všetko perfektne funguje. Máme najlepšieho partnera. Vznášame sa spolu v dokonalej harmónii a radostne ďakujeme osudu, že nám dožičil toľké šťastie.

Leto lásky

V letnom období našej lásky zistíme, že náš partner nie je taký dokonalý, ako sme si spočiatku mysleli a uvedomíme si, že sa musíme postarať, aby náš vzťah fungoval. Začíname vnímať, že náš partner je človek s chybami a určitými nedostatkami. Objaví sa prvé sklamanie. Treba vytrhať burinu a rastliny pod nemilosrdným slnkom vyžadujú viac vody. Už nie je také ľahké lásku dávať a dostávať to, čo potrebujeme. Zisťujeme, že nie vždy sme šťastní a dokonca nie vždy cítime k partnerovi lásku. Naša predstava o láske bola iná.

Mnohé dvojice v tomto období strácajú ilúzie. Nemajú chuť pracovať na svojom vzťahu. Nerealisticky očakávajú, že jar ich lásky potrvá večne. Obviňujú partnerov a vzdávajú sa. Neuvedomujú si, že láska nie je vždy ľahká, ale niekedy vyžaduje tvrdú prácu pod horúcim slnkom. V letnom období lásky musíme dbať na potreby partnera, ale musíme sa tiež naučiť žiadať lásku, ktorú potrebujeme. To však nepríde samo od seba.

par pri stoleJeseň lásky

Ak sme sa v lete o záhradu dobre starali, môžeme začať zbierať plody svojej práce. Prišla jeseň. Krásne obdobie - bohaté a uspokojujúce. Prežívame zrelú lásku, prijímame partnera takého aký je, chápeme jeho i svoje nedostatky. Je to čas vďakyvzdania. Po namáhavom lete si môžeme oddýchnuť a užívať, čo sme spoločnými silami vytvorili.

Zima lásky

Počasie je však premenlivé a prichádza zima. V chladných mesiacoch sa celá príroda uzatvára do seba. Je to čas na oddych, rozmýšľanie a regeneráciu síl. V tomto období znovu prežívame bolestné pocity z minulosti. Uvoľní sa ventil a nepríjemné pocity vychádzajú na povrch. Je to čas, keď lásku nehľadáme u partnera, ale sami u seba. Čas hojenia starých rán.

Po tmavej zime, počas ktorej sme sa venovali sebe, však nevyhnutne príde ďalšia jar. Zahrnie nás nádejou, láskou a bohatstvom rôznych možností. V zime sme zahojili a vyliečili staré rany, aby sme na jar mohli otvoriť svoje srdcia a znovu prežívať lásku.

spracovala: Bibiána Želisková