Výhody masáže


zaujímavosti
Hoci len chvíľková masáž chrbta a pliec vie byť po celodennom sedení v kancelárii skutočným požehnaním. Pri takej príležitosti by ste si priali, aby 5 minút trvalo večne, obzvlášť v prípade, že máte problémy s chrbticou a pod lopatkou vás z času na čas zabolí viac ako obyčajne. V takom prípade je dobré vyhľadať služby profesionálneho maséra. Dnes vám prinášame krátky prehľad najbežnejších typov masáží a ich výhod.

MasazŠvédska masáž

Táto holistická masážna procedúra kladie dôraz na psychickú, fyzickú až citovú zložku človeka a zahŕňa masáž jemných tkanív (svalov, šliach a väzov). Väčšina masérov pri tomto type masáže používa nejaký druh oleja. Hĺbková masáž tkanív sa vykonáva v sede na stoličke a jej cieľom je zbaviť klienta chronických bolestí napínaním určitých skupín svalov vlhkým teplom alebo naopak chladom. Výhodami tejto masáže sú zlepšený krvný obeh, všeobecné uvoľnenie a lepšia ohybnosť.

Siatsu

Za zvláštnym názvom sa skrýva druh japonskej tlakovej masáže, pri ktorej sa palcom a dlaňou pôsobí na konkétne body na tele. Táto procedúra je doplnená ešte jemným naťahovaním a harmonickými dýchacími cvičeniami. Akupresúrne body, ktorých je na celom tele približne 600, sú rozmiestnené po 14-tich pevne definovaných energetických meridiánoch. Každý predstavuje jeden telový systém. Pomocou tlaku na vybrané body sa uvoľňuje prúdenie životnej energie, čo je nevyhnutné pre normálne fungovanie zdravého organizmu. Tento typ masáže je obyčajne doplnený cvičením Siatsu na rohožke.

Športová masáž

Tento typ masáže bol navrhnutý pre športovcov a ťažko fyzicky pracujúcich ľudí. Kombinuje prvky švédskej masáže s tlakovou masážou a naťahovaním. Pred športovým výkonom má táto masáž obyčajne stimulujúci účinok a po výkone pomáha uvoľňovať svalové krče a stuhnuté tkanivo, vyplavuje toxické látky a zvyšuje ohybnosť tela.

shiatsu masazReflexná masáž

Táto masážna technika pochádza z Číny a podobne ako už spomínaná japonská masáž, využíva tlakové body na chodidlách, aby stimulovala prúdenie životnej energie. Masér môže napríklad tlakom na palec pravej nohy spôsobiť uvoľnenie šije. Reflexná masáž uľavuje od bolesti, zlepšuje krvný obeh a redukuje stres. Pri tomto druhu masáže sa nepoužívajú emulzie ani oleje.

"Masážna etiketa"

autor: M. P.