Zrušenie zásnub


zaujímavosti
Nech už sa rozhodnete pre zrušenie zásnub z akéhokoľvek dôvodu, môže to byť zdrvujúci zážitok alebo veľká úľava. Vždy je lepšie urobiť podobné rozhodnutie včas, ako sa neskôr trápiť v nevydarenom vzťahu.
zamyslena nevestaAk ste ešte nestihli rozposlať pozvánky a svoje zasnúbenie ste oznámili len najbližšej rodine a blízkym priateľom, aj oznámenie o ich zrušení môže prebehnúť podobne. Ak ste pozvánky na svadbu už rozposlali, tak aj zrušenie zásnub a teda celej svadby vyžaduje písomnú formu. Dobrá správa je, že ústna ani písomna forma nevyžaduje udanie dôvodu. Určite sa medzi pozvanými hosťami nájdu zvedavci, ale ak nechcete, nemusíte prezradiť ani "ň".

Ak svoje zasnúbenie odvoláte len jeden či 2 dni pred plánovaným termínom svadby, je bezpodmienečne potrebné informovať pozvaných hostí čo najskôr, aby stihli odvolať prípadnú vlastnú rezerváciu ubytovania alebo cestovných lístkov, ak patria medzi cezpoľných. Všeobecne platí, že ak sa ruší svadobná oslava menej ako 3 týždne pred určeným termínom, patrí sa oznámiť jej zrušenie telefonicky a ak je to časovo možné, poslať aj písomné oznamenie.

O vrátení zásnubného prsteňa a zásnubných darov neexistuje jednoznačný konsenzus. Akékoľvek dary od pozvaných hostí by však mali byť vrátené na adresu odosielateľa.

Ak máte podpísané zmluvy s dodávateľmi služieb alebo tovaru, o zrušení svadby ich treba samozrejme informovať čo najskôr a samozrejme ešte pred podpísaním zmluvy si dôkladne preštudovať podmienky jej zrušenia a výšku stornovacích poplatkov.

Niekedy nastate situácia, keď je potrebné presunúť dátum plánovanej svadby, kvôli vážnej chorobe alebo úmrtiu v rodine jedného zo snúbencov. Ani pri tejto príležitosti netreba s oznámením situácie zbytočne otáľať, ale na rozdiel od zrušenia sa očakáva stručné udanie dôvodu. V písomnej forme je prípustné aj rukou písané oznámenie.

Aj keď sú podobné situácie spočiatku veľkým náporom na psychiku oboch zúčastnených strán, ako sa hovorí, čas je najlepší lekár a postupne sa všetko vráti do starých koľají. Na to nepríjemné v živote sa obvykle rýchlo zabudne a zostane poučenie, ktoré vás posunie o krok bližšie v sebapoznávaní.

autor: M. P.