Ako sa zbaviť zlozvyku odkladania povinností


zaujímavosti




Je veľa spôsobov, ako sa pripraviť o životný úspech. Na prvých priečkach by sme určite našli chronické odkladanie povinností. „Nič sa nedeje, urobím to zajtra.“ Je to naozaj tak? Odkladanie má za následok stres a v konečnom dôsledku slabý, dokonca žiadny výsledok.
odkladanie povinnostiChronické odkladanie často zasahuje do všetkých oblasti života. Nevyužité príležitosti, práca na poslednú chvíľu, zaplavenie povinnosťami a z toho vyplývajúca zlosť, či naopak pocity viny, to sú len niektoré z dôsledkov chronického odkladania. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako sa s chronickým odkladaním postupne vyrovnať.

Častou príčinou chronického odkladania je vrodený perfekcionalizmus. Je pravda, že perfekcionalistom vďačíme za teóriu relativity, žiarovku, telefón alebo lietadlo. Ale perfekcionalizmus je často ako príslovečný „dvojsečný meč“ a "postihnutý" jedinec si to často ani neuvedomuje. Predstava, že všetko musíme urobiť pefektne, nás často brzdí v tom, aby sme s prácou vôbec začali. Perfekcionalistickými predstavami si často sami pod sebou pílime konár a zažívame predčasný stres zo zlyhania a podvedome zverenú úlohu odkladáme na posledný možný termín.

Buďme k sebe veľkorysí a priznajme si, že sme len ľudia, ktorí robia chyby často a opakovane. Keď sa naučíme prijímať svoju nedokonalosť, naučí nás to pravidelnej práci, ktorá určite nebude dokonalá, ale bude hotová včas.

Ak si povieme, že niečo „musíme“ urobiť, bude to v nás automaticky vzbudzovať odpor a nechuť k povinnosti. Oboje je výdatným palivom pre chronické odkladanie. Pokúsme sa teraz zmeniť svoje myslenie na „chcem to urobiť“ a urobme všetko preto, aby sme zverenú úlohu urobili čo najlepšie a načas. Nezabudnime, že každá chvíľa je jedinečná a treba ju využiť tu a teraz. Týmto spôsobom budete vždy pripravení na nové výzvy bez tieňa nesplnených dlhov z minuloti.

autor: M. P.