Nasledujúce tipy od profesionálnej psychoterapeutky by vám mali pomôcť, aby vaše domáce hádky boli konštruktívne, nie deštruktívne. Rôzne názory na jednu vec sú súčasťou zrelého medziľudského vzťahu a umenie robiť kompromisy je užitočné nielen v manželstve.

Ak chcete, môžete si tento článok aj vytlačiť a prišpendliť na domácu nástenku alebo chladničku, aby ste nasledujúce body mali na očiach vždy, keď ich budete potrebovať.
Pravidlá konštruktívnej hádky:
- Neodbiehajte od problému, pripomínaním minulých konfliktov, či pridávaním niečoho čo vám „práve pristálo na jazyku“.
- Nehádajte sa o drobnostiach, napríklad či to bolo v stredu alebo piatok kedy Vaša polovička zas nevyniesla smeti. Problémom je plný smetný kôš, nie deň kedy ste ho mali vyniesť.
- Začínajte vety v prvej osobe teda „znervóznilo MA...", nie TY ma znervózňuješ alebo „Rád by som častejšie chodila von“ namiesto „Mali by sme častejšie chodiť von“.
- Vyhýbajme sa krajným stanoviskám ako „nikdy“, „nesmieš“, ktoré len prilievajú olej do ohňa.
- Používajte argumenty z vlastnej hlavy – odolajte pokušeniu argumentovať názormi „tretích strán“.
- Pokúste sa upokojiť a pravidelne dýchať, to sa Vám najskôr podarí v sede, nie keď beháte hore-dolu po miestnosti.
- Nerobte zo seba zneužívaného a neoznačujte svojho partnera ako lenivca, tučného či paranoika. To Vaším argumentom na sile rozhodne nepridá.
- Buďte si vedomí svojich pocitov a primerane o nich povedzte aj svojmu partnerovi. Veta „bojím sa, že ma už nemiluješ“ sa určíte dočká lepšej odpovede ako „Ani ty sa nechováš lepšie“.
- Nesnažte sa blokovať komunikáciu – svojho partnera neprerušujte, neskáčte mu do reči a nečakajte od neho, že dokáže čítať vaše myšlienky.
- Dohodnite sa na kľúčovom slove, ktoré znamená prestávku. Počas nej si každý má právo schladiť hlavu a k prípadnému nedoriešenému problému sa vrátiť neskôr.
- Nezabúdajme, že nezáleží, kto je víťazom ak sa pri hádke stratí niečo zo vzájomného vzťahu. Pri sporoch sa treba sústrediť v prvom rade na problém nie na vzájomné útoky.
autor: M. P.