Chráňme si svoj vzťah


po svadbe
Máte za sebou ťažký deň v práci a budúcnosť je plná neistoty. Z pravidelných účtov a často aj splátok za hypotéku vám behajú zimomriavky po chrbte. Navyše vždy po sviatkoch býva na rodinnom účte sucho ako na Sahare. Dusná atmosféra za rodinným stolom by sa dala nožom krájať a čo je najhoršie, nervozita sa prenáša aj na deti.
zamilovany parVeľmi dobre viem, že tam, kde sa robí, robia sa aj chyby. Napriek tomu som presvedčený, že aj v takejto vypätej situácii je možné zachovať si chladnú hlavu a udržať si to najcennejšie čo nám zostalo - vzájomné partnerské puto.

Aby sme kritické dni prežili v zdraví, musíme sa sústrediť práve na príslovečné „my“ a zabudnúť na všadeprítomné „ja“. Samozrejme je dôležité, čo si myslíme a čo cítime vo svojom vnútri, ale pre udržanie spolupatričnosti je rozhodujúce to, čím môžeme prospieť tomu druhému. Často potešia ja tie najnepatrnejšie gestá: šálka obľúbeného nápoja, pomoc s umývaním riadu, veľké upratovanie v zanedbanej záhrade a mnoho ďalších drobných činností, ktoré pomôžu spoločne sa podielať na zveľaďovaní spoločného majetku.

Svet sa nezrúti, ak prehodnotíme svoje životné priority. Veľa ľudí považuje hmotné statky za akúsi výkladnú skriňu svojej životnej úrovne, ale nemusí to byť vždy pravda. Za zdanlivou hojnosťou sa často skrýva snaha zapôsobiť na svoje okolie. Často sa tak deje za neprimeranú cenu len preto, aby sme nakoniec zistili, že tú drahú vec, na ktorú sme tak dlho šetrili, vlastne ani nepotrebujeme. Nesnažme sa preto za každú cenu porovnávať s ľuďmi vo svojom okolí.

Miesto toho čo nemáme, sa pre zmenu sústreďme na to, čo máme. Myslím na úsmev svojich detí, pekný pohľad svojej manželky, naučme sa pravidelne si nájsť čas jeden pre druhého, naučiť sa spolu nielen komunikovať, ale aj počúvať toho druhého. Pritom nemusíme byť so svojím partnerom v dokonalej názorovej zhode. Doležité je nezabudnúť na tie vlastnosti svojho partnera, pre ktoré sme si ho na začiatku vzťahu obľúbili.

Ako so všetkym v živote, aj v citovej a charakterovej oblasti človeka platí, že každodenné starosti a zhon v nás potlačia to dobré, čo nás na začiatku vzťahu robilo výnimočnymi a aktraktívnymi. Skúsme si objektívne priznať, čo nás na tom druhom znechucuje a zároveň hľadajme spôsob, ktorým by sme mohli pomôcť k ich náprave.
Nezabúdajme pri tom na pozitívne vlastnosti svojho partnera. Každý deň si pripomínajme to dobré, čo nám vzťah priniesol a čo sme spolu dosiahli. Ak sme obaja zdraví, je to prvé a zásadné plus, máme kde bývať a na stole nám nič podstatné nechýba - aj to sa počíta. Veď pre mnohých ľudí to vôbec nie je každodennou samozrejmosťou.

Naučme sa vážiť si drobné radosti života, hľadať vo svojich najbližších aj v ľuďoch z najbližšieho okolia tie lepšie stránky. Nebude to hneď, ale postupne sa naučíme hľadieť na život ako na príslovečný poloplný pohár a to nám pomôže vidieť život z tej lepšej stránky aj vtedy, keď nám všetko nevychádza tak, ako by sme chceli.

spracoval: M. P.