Výber svadobného závoja


svadobné šaty
Tradícia nosenia svadobného závoja pochádza od Grékov a Rimanov, ktorí sa týmto spôsobom snažili budúcu manželku a matku chrániť od zlých duchov. Zvyk nosenia závoja sa zachoval až dodnes, aj ked jeho význam sa pod vplyvom viktoriánskej mravouky stal skôr atribútom nevinnosti, cudnosti a podriadenosti svojmu manželovi.
pedikura1V súčasnosti už materiál ani strih svadobného závoja nepodlieha tradícii. Jediným kritériom správneho výberu je želanie a vkus budúcej nevesty.

Trojici najbežnejších závojových tkanin kraľuje tyl pre svoj bohatý objem a primeranú pevnosť. Tento materiál je dostupný v polyesterovej, hodvábnej alebo bavlnenej variante. Posledne menované sú obyčajne kvalitnejšie a ľahšie ale aj jemnejšie. Tylové závoje obyčajne nemávajú lem.

Na striebornej priečke je šifón, zmes hodvábu a viskózového vlákna. Vyrába sa v polyesterovej a hodvábnej obmene. V porovnaní s tylom je ohybnejší, menej priehľadný, zato príjemnejší na dotyk. Dobre sa naberá a vytvára tak nenapodobiteľný romantický dojem.

Poslednou z klasických závojových tkanín je organtín, pevná, nepriehľadná ale priesvitná tkanina z hodvábu, polyestéru a nylónu. Jej prednosťou je hodvábne hladký povrch, nevýhodou vysoká hmotnosť.

Svadobný závoj má niekoľko štandardných dĺžok. Najkratšie zakrývajú tvár (birdcage), najdlhšíe siahajú niekoľko centimetrov na dlážku (cathedral).

Medzi týmito krajnosťami je niekoľko ďalších možností. Závoj môže siahať po plecia (shoulder, fly-away), lakte (elbow), končeky prstov (fingertips) alebo kamkoľvek od kolien po členky (waltz).

pedikura1K najbežnejším tvarom svadobného závoja patria vrstva (tier), štvorec (square) a oblúk (circular).

Dôležitým faktorom pri výbere vhodného svadobného závoja je aj silueta nevestinej postavy. Drobná postava si žiada optické predĺženie. To sa dá dosiahnuť prostredníctvom vysokého, dozadu nasmerovaného závoja (Pouf). Ak aj napriek všetkému túžite po klasickom závoji, určite si vyberiete spomedzi stredne dlhých závojov.

Plnoštíhlym nevestám pristane jednovrstvový závoj s vlasmi upravenými do uzla. Moletky by sa mali vyhýbať závojom po lakte a olemovaným závojom, ktoré zvýrazňujú postavu.

Ak patríte k štíhlym typom, nepotrebujete nič zakrývať. Môžete si dovoliť ten najdlhší závoj a tie najkrajšie svadobné šaty. V každom prípade by ste mali poznať tú správnu mieru. Nezabúdajte, že závoj má byť doplnkom svadobných šiat a nie naopak.

Vo všeobecnosti platí, že bohato zdobeným šatám pristanú jednoduché závoje s úzkou alebo žiadnou obrubou. Čipkované závoje, alebo závoje so širokou obrubou sú vhodným doplnkom jednoduchých svadobných šiat.

spracoval: M. P.