Starostlivosť o diamantový prsteň


svadobné prstene
Odhliadnuc od jeho symbolickej hodnoty, je diamantový svadobný prsteň pravdepodobne najväčšou investíciou budúceho manželského páru a tak je len prirodzené, že urobia všetko pre jeho zachovanie a trvalú krásu.
Diamantovy prstenDiamantové šperky by sa nemali nikdy odkladať v spoločnej šperkovnici. Hoci je diamant najtvrdším známym nerastom, vzájomným trením môže dôjsť k poškriabaniu diamantových šperkov. Preto je lepšie ukladať diamantový prsteň do samostatnej priehradky. Sentimentálna snúbenica ho pravdepodobne nechá v pôvodnej krabičke.

Vo všeobecnosti je dobré mať doma pevné miesto na odkladanie prsteňov, náušníc a retiazok. K tomuto účelu môžu dobre poslúžiť stojany rôznych tvarov a farieb. Rovnako je dobrým pravidlom odložiť šperky pri športovaní, domácej práci, práci v záhrade a všade tam, kde hrozí ich poškodenie chemikáliami.

Prsteň by ste si nikdy nemali sťahovať z prsta uchopením za drahokam, lebo ho tak vystavujete potu a mastnote pokožky, ktorá môže spôsobiť uvoľnenie kameňa z lôžka. Ak to aj z nejakého dôvodu urobíte, mali by ste prsteň nechať skontrolovať zlatníkovi, či sa nepoškodilo uchytenie drahokamu.

Aj každodenné používanie zanechá na šperkoch svoje stopy. Drahokamy sa môžu uvoľniť z lôžka, preto je dobré dať ich z čašu na čas skontrolovať zlatníkovi. V prípade, že máte viac diamantových šperkov, mali by ste zvážiť možnosti poistenia.

Typy na čistenie

Aby ste zachovali lesk diamantového prsteňa, mal by byť čistený aspoň raz za mesiac.
Aj keď je pravidelné profesionálne čistenie šperkov dôležité, existuje aj niekoľko osvedčených postupov pre domáce čistenie:

Dodržaním týchto jednoduchých krokov zostane váš diamantový šperk aj po rokoch rovnako krásny ako v deň, keď ste spovedali svoje „Áno“.

autor: M. P.