Veľkonočné oslavy očami svetobežníka


zaujímavosti




Každý národ či etnická skupina má svoje jedinečné zvyky a tradície spojené s významnými sviatkami. To platí aj o rozmanitosti veľkonočných osláv. V dnešnom článku by sme vám preto chceli predstaviť aspoň niektoré z nich.
krizovyk kolacMedzi tradičné anglické veľkonočné jedlá patria krížom zdobené žemle známe ako „hot cross bun“. Ich pôvod siaha ešte do predkresťanského obdobia. Aztékovia a Inkovia považovali žemle za pokrm bohov. Obetné koláče pre bohyne plodnosti poznali aj v starovekom Egypte a zmienku o nich nájdeme aj v biblickej knihe proroka Jeremiáša. Symbolické rozdelenie tohto pečiva na štvrtiny malo v predkresťanských kultúrach pripomínať fázy mesiaca. Pre Rimanov bol kríž symbolom rohov býka obetovaného počas osláv príchodu jari.

Podľa tradície boli krížom zdobené bochníky jediným povoleným jedlom na Veľký piatok a keďže sa piekli z rovnakého cesta ako chleby používane pri slávení veľkonočnej kresťanskej liturgie, stali sa symbolom obetovaného Krista a pripisovali sa im liečivé a ochranné vlastnosti.

Počas vlády kráľovnej Alžbety sa však táto tradícia stretla s odporom protestantov a jej prívrženci na svoju obranu tvrdili, že kríž na pečive slúži ako znamenie, že chlieb je správne upečený. Nakoniec sa anglická panovníčka uspokojila so zákonom, ktorý obmedzoval prípravu a konzumáciu tohto pečiva na veľké sviatky a pohreby.

V Nórsku oslavujú každoročné veľkonočné sviatky vydaním detektívneho románu alebo thrilleru známeho ako Paaskekrim. V období od zeleného štvrtka do veľkonočného pondelka si mnohí obyvatelia tejto severskej krajiny berú pracovné voľno a vyrážajú do hôr alebo k pobrežiu. Čítanie detektívnych románov má podľa odborníkov na národnú kultúru korene v násilnej smrti Krista na kríži.

V Litve poznajú veľkonočnú hru s kraslicami. Súťažiaci vytvoria páry a gúľajú proti sebe vajíčka tak, aby na seba narazili najprv širším a potom užším koncom a nakoniec jedno širším a druhé užším koncom. Prehráva ten, ktorému pri dotyku vajíčko praskne. Hra pokračuje, až kým nezostane definitívny víťaz.

Nie všade je však zajačik vítaným symbolom veľkonočných sviatkov. V Austrálii sa už niekoľko rokov vedie vytrvalá kampaň za jeho nahradenie Bilbym, ktorý je u protinožcov ohrozeným živočíšnym druhom. Jeho ochrancovia a agitátori sú naozaj dôslední. Na internete môžete nájsť internetové stránky s materiálmi, ktoré majú učiteľom pomôcť predstaviť „austrálskeho zajačika“ deťom a počas veľkonočných sviatkov v obchodoch predávajú jeho čokoládové figúrky.

autor: M. P.