Najčastejšie chyby pri chudnutí


zaujímavosti
Ste rozčarovaná z toho, že sa Vám nedarí schudnúť do svadobných, či družičkovských šiat? Máte tú správnu motiváciu, vhodné zloženie stravy a aj napriek tomu sa nemôžete zbaviť prebytočných kilogramov? Nezúfajte, v dnešnom článku Vám prezradíme najčastejšie dôvody, prečo sa Vám ušľachtilý cieľ nedarí dosiahnúť.
chudnutieJe možné, že Vaše stravovacie návyky sú kontraproduktívne a to Vám nedovolí dosiahnúť požadovanú hmotnosť. Chudnutie si vyžaduje čas a vhodné prostriedky. Čo patrí medzi najčastejšie chyby?

Nerealistické ciele

Ak chcete schudnúť 10 kilogramov za 6 týždňov, je predpoklad, že Váš boj je vopred prehratý. Aj keby sa Vám to podarilo, stratené kilogrami sa obyčajne veľmi rýchlo nabalia späť, akonáhle sa vrátite k starým stravovacím návykom. Pevná vôľa a trpezlivosť sú preto dva najdôležitejšie predpokady úspešného boja o štíhlejšiu postavu.

Vynechávanie chodov

Keď sa ráno zobudíte, znamená to, že ste nejedli približne 6 - 8 hodín. Vaše telo potrebuje živiny a keď vynecháte raňajky, okrádate ho o „palivo“, ktoré potrebuje, aby začalo správne fungovať. Keď vynecháte obed, pripravujete svoje telo o rozhodujúci zdroj energie, vitamínov a minerálov. A nahradzovať si obe hlavné jedlá večerným hodovaním, tiež nie je najrozumnejšie. Ľudová múdrosť nás učí, že raňajky by sme mali zjesť sami, o obed sa podeliť s priateľom a večeru dať nepriateľovi. Možno by sme sa ňou pri chudnutí mohli nechať inšpirovať.

Výstredná bezkalorická diéta

„Držať diétu“ v praxi často znamená „hladovať“. Ak však svojmu telu nedoprajete dostatočný príjem kalórií, začne strácať vodu a to povedie k spomalenému metabolizmu. Odtiaľ je už len krôčik k celkovému kolapsu. Ak sa Vám aj podarí nízkokalorickú diétu prežiť bez zdravotných ťažkostí, po ukončení takéhoto výstredného experimetu sa najskôr začnete prejedať a spomalený metabolizmus Vám Vašu bezohľadnosť vráti aj s úrokmi.

Strava bez tukov

To, že je strava bez tukov, ešte neznamená, že je bezkalorická. Nemastné potraviny majú často vysoký obsah cukru. Ak chcete efektívne chudnúť, mali by ste sa vyhýbať potravinám so skrytým obsahom tukov. Známym nemastným jedlom sú najrôznejšie druhy šalátov, ale stačí ich trochu „vylepšiť“ majonézovou zálievkou a ideálna strava supermodeliek je v troskách. Podobne je to aj s úpravou mäsa. Pečená kuracina je oveľa menej kalorická ako vyprážaná.

Diéta ako jediná cesta k štíhlejšej postave

Chudnutie býva oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie, ak je doplnené pravidelným cvičením. Veľa ľudí si myslí, že stačí obmedziť príjem kalórií a to prinúti telo zbavovať sa nadbytočnej hmotnosti. Vhodná strava doplnená pravidelným cvičením telu pomôže znášať chudnutie bez „ostrých zákrut a výkyvov.“

autor: M. P.