Dejiny mejkapu - II. časť


make-up
Ak chceme lepšie porozumieť mimoriadne premenlivým trendom v kozmetike, určite nám príde vhod malá exkurzia do dejín make-upu. Ženy rovnako ako muži využívajú make-upuž celé stáročia a za ten čas prešlo toto skrášľovacie odvetvie mnohými zmenami. Pozrime sa v krátkosti aspoň na tie najdôležitejšie.
LicenieNasledujúce desaťročie prinieslo lisované očné tiene so zrkadielkom pre rýchlu úpravu, rúž v kovovom puzdre od Maurica Levi aj prvé pokusy s tetovaným rúžom a vstrekovaním parafínu pod líca, ktoré však nie vždy vyšli tak, ako sa predpokladalo a tak aj moderná éra kozmetického priemyslu pozná svoje obete. V Nemecku prichádza na svet nový pleťový krém Nivea (v preklade „snehobiela“) v súvislosti s objavom euricitu - prvej stabilnej vodnej emulzie v oleji. V tomto období ešte stále v spoločnosti prevláda viktoriánska predstava ženy ako jemnej éterickej bytosti.

Ženská emancipácia, ktorá je v Spojených štátoch na vzostupe, však túto predstavu v 20-tych rokoch minulého storočia rýchlo nahrádza obrazom nezávislej ženy s cigaretou a krvavo červenými perami s vôňou višne.

Štedrý mejkap sa stáva symbolom dobre zarábajúcich mestských ľudí a na scénu prichádza Max Factor s leskom na pery a rúžmi s niekoľkými odtieňmi červenej na mydlovom základe, takže rýchlo vysychali. Prvá špirála na mihalnice sa vôbec nepoužívala jednoducho, napriek tomu si rýchlo získala popularitu rovnako ako tekuté očné tiene.

V období rokov 1930 - 1950 boli mnohé herečky živými modelmi pre najnovšie kozmetické trendy. Spomeňme hoci bohato obtiahnuté mačacie oči Audrey Hepburnovej. Šesťdesiate roky priniesli nielen "deti kvetov" ale aj bezfarebné pery a kreslenie na tvár. Trend bohato obrusovaných očí pokračoval spoločne pestrou škálou očných tieňov. Dnešná doba ako sa zdá praje skôr návratu k jednoduchosti a vyzdvihovaniu prirodzených čŕt ženskej tváre.

autor: M. P.

Dejiny mejkapu - I. časť