Ako bojovať proti jesennej depresii


zaujímavosti
Sychravé jesenné počasie, nepríjemný dážd a vietor, krátke dni, dlhé večery, blížiaca sa zima, to všetko zhoršuje náladu, odoberá energiu, negatívne vplýva na psychiku a podnecuje vznik jesenných depresií. Ako zabojovať proti týmto neduhom v čase, keď slnečného svitu ubúda a naše telo je vystavené výkyvom teplôt?
jesenna depresia_01Na to, aby sme sa cítili spokojne a vyrovnane, je potrebné udržiavať duševnú a fyzickú pohodu, zachovať si optimizmus a dobrú náladu. Ak je človek psychicky zle naladený, vytvára priestor pre depresiu spojenú s jesenným počasím. Ako teda zabojovať proti jesennej depresii?

Nájdite si čas pre seba a relaxujte

Maximálne výkony sú podmienené schopnosťou maximálnej relaxácie. Kto sa nenaučil relaxovať, uberá sa o radosť zo života. Doprajte si počas týždňa príjemný kúpeľ vo vani, či už samostatne alebo vo dvojici. Čaro vonných sviečok, príjemná hudba dotvorí atmosféru relaxu a prispeje k celkovému uvoľneniu. Vychutnávajte si každú chvíľku strávenú v prítomnosti milovanej osoby. Pohár perlivého sektu je overeným afrodiziakom na spríjemnenie jesenných večerov.

Nepotláčajte svoje pocity

Príčinou zlosti či hnevu bývajú najťčastejšie ľudia z okolia, medzi ktorými sa pohybujete. Neraz prispejú k zhoršeniu nálady a chvíľkovému rozladeniu. V tom prípade nepotláčajte svoje pocity, zanadávajte si, poplačte, boxujte do podušky, aby negatívne pocity išli mimo vás. Na uvoľnenie negatívnych pocitov si vyberte miesto, kde nebudete nikým rušení. Po „predýchaní“ sa zahĺbte do seba, zhlboka dýchajte a hľadajte príčiny svojich pocitov. Ideálnym riešením je prechádzka na čerstvom vzduchu.

Tešte sa z každej maličkosti

Vychutnávajte si každú chvíľku. Žiť v prítomnosti znamená žiť život naplno. Nezaťažujte sa pochmúrnymi spomienkami, ani starosťami zajtrajška. Prítomnosť je okamih, ktorý patrí vám. Nachádzajte v sebe prameň životnej radosti. Vnímajte seba, život, ľudí s hodnotami a krásou, ktorá je všade okolo. Radosť doplnená pozitívnym myslením odbúra depresiu jesenného počasia.

jesenna depresia_02Odožeňte depresiu pohybom

Energia plodí energiu, preto rozhýbte svoje svaly. Urobte si „pochodové cvičenie“ aspoň trikrát do týždňa pohybom na čerstvom vzduchu. Pohyb zameraný na vytrvalosť podporuje regeneračnú schopnosť tela, dobíja a optimalizuje biologickú energiu. Či zvolíte pohyb v prírode, alebo cvičenie v posilňovni, „neujdete“ dobrému pocitu, že ste urobili čosi pre seba.

Stravujte sa zdravo a plnohodnotne

Potrava je zdrojom telesnej energie, na ktorej sú závislé všetky činnosti organizmu. V čase výskytu neprajných vírusov a infekcií, posilnite svoje telo dávkou ovocia a zeleniny a zaraďte do svojho jedálnička plnohodnotné potraviny. Z času na čas si doprajte kúsok čokolády a rozmaznávajte seba i svoju polovičku chvíľkovým pocitom šťastia. V tom prípade jesenná depresia nebude mať šancu a vy si budete vychutnávať jesenné dni dobrou náladou a radosťou z práve prežitého okamihu.

autor: Bibiána Želisková