Harmónia domova - I. časť


po svadbe




Každá dvojica alebo začínajúca rodinka túži po vlastnom bývaní. Po takom, v ktorom sa snúbi láska s harmóniou, zdravie so šťastím. Nie je potrebné míňať veľa peňazí na luxusné zariadenie. Niekedy sa dá i z mála vyčarovať útulný domov, doplnený jemnou hrou farieb, obrázkami a mágiou maličkostí. Fantázii sa medze nekladú. Skúsme teda vytvoriť harmóniu medzi tým, čo sa nám páči a tým, čo potrebujeme.
interier_03Podľa Feng Shui, starej čínskej metódy o živote a bývaní v harmónií s prírodou, môžeme ovplyvňovať viacero aspektov spoločného života. Vhodným usporiadaním nábytku docielime harmóniu medzi človekom a životným priestorom v rôznych oblastiach. Základom Feng Shui je využitie pozitívnych zdrojov životne dôležitej energie „čchi“, ktorá prúdi všade okolo nás. Akonáhle ju zastavíme nevhodne usporiadaným nábytkom, množstvom zbytočných predmetov, ostrých rohov, tmavých kútov, slabým osvetlením a podobne, naša blahodárna „čchi“ sa môže zablokovať. Podľa toho, či si takto v byte energiu zablokujeme, sa môže vyvíjať i náš život.

Vstup do bytu je príjemný ak máme v predsieni dostatok miesta. Avšak v našich bytoch je to s priestorom práve naopak. Väčšinou je priestor „zahataný“ botníkmi, vešiakovými stenami a poličkami. Navyše ak je oproti dverám hneď stena, ktorá zužuje priestor, potom je náš život častokrát plný boja. Čokoľvek chceme v našom byte vytvoriť, narážame pri tom na klasické "bytové" problémy. Úzka a malá priedsieň sa dá vylepšiť vhodne umiestneným zrkadlom, prípadne obrazom, ktorý nám dáva hĺbku najlepšie vtedy, ak zobrazuje kus prírody. Nad vstupom môžeme umiestniť zvonkohru, ktorá rozprúdi „čchi“. V malej predsieni dajme priestor bledým farebným odtieňom a silnejšiemu osvetleniu, pretože vstup do polotmy a šera je nepríjemný.

Všimnite si, kde sú vo vašom byte miesta, kde sa udriete, alebo zakopnete. Čím viac bude "zakopnutí" v byte, tým môže byť viac problémov vo vašom živote. Preto skúste rozostaviť nábytok tak, aby bolo zakopnutí čo najmenej.

Ak sa u vás doma niečo pokazí, napr. kľúčka na dverách, ihneď ich opravte. Pokazené predmety ako aj prasknuté zrkadlo, rozbitá lampa, neveštia nič dobré. Narúšajú totiž vnútornú pohodu.

Každý priestor má osem rovnakých oblastí. Sú to: kariéra, láska a manželstvo, zdravie a rodina, úspech a bohatstvo, sláva, priateľstvo a cestovanie, tvorivosť a deti a napokon vzdelávanie. Centrum bytu tvorí stred, ktorý je deviatou oblasťou priestoru. Je dobré, ak je voľný. Ak chceme dospieť ku zmene v niektorej z týchto oblastí, potrebujeme na to, okrem iného, aj vedomý úmysel.

Byt je vždy dobré posudzovať ako celok - pôdorys rozmiestnenia jednotlivých miestností a ich pozícia voči svetovým stranám. Dodržiavať by sme mali zásadu - do nového bytu patria nové matrace a do nového manželstva aspoň návleky.

Ak sa rozhodnete pre zmenu vo svojom byte prestavaním nábytku, pozorujte, čo sa bude diať. Feng Shui sa zaoberá každým miestom nášho bytu bod po bode. Je to vlastne akupunktúra priestoru. Veď napokon úsilie vynaložené pri zariaďovaní bytu sa vám vráti v podobe príjemnej harmónie a atmosféry u vás doma. Nielen usporiadanie nábytku, ale aj vhodná voľba farieb a materiálov dokáže na nás pôsobiť bez toho, aby sme si to uvedomovali.

spracovala: Bibiána Želisková