Nech vám sadne ako uliata


svadobné šaty
Globálne štatistiky prezrádzajú, že viac ako 80 % žien nosí nesprávny strih a veľkosť podprsenky. Pokúsime sa tento neutešený stav zlepšiť malým návodom ako si nie len pre svadobnú príležitosť vybrať podprsenku, ktorá pomôže zdraviu a zároveň zvýrazní prirodzené krivky svojej nositeľky.
podprsenka_03Balconettky, push-upky, telové podprsenky, podprsenky bez ramienok, so zapínaním okolo krku, či kombinovaným zapínaním - toto je len niekoľko kľúčových pojmov dámskeho šatníka. Výber strihov a materiálov na podprsenky je dnes omnoho bohatší než v minulosti a tak niet divu, ak sa uprostred všetkých tých poličiek a vešiakov cítite stratené.

V puberte sa často stáva, že prsia nerastú súmerne. Nie je to však nič mimoriadne a netreba sa kvôli tomu trápiť. Mierna asymetria (nerovnakosť) medzi oboma prsníkmi je prirodzená. Dobrá podprsenka dokáže túto chybičku krásy dobre zamaskovať.

Ženské prsia nemajú žiadne oporné svaly, sú tvorené len mliečnymi žľazami a tukovým väzivom. Podprsenka má tak okrem estetického aj praktický oporný a ochranný účel. Správna podprsenka bráni nadmernému namáhaniu prsného väziva a tiež aj nesprávnemu držaniu tela.

Veľkosť pŕs sa v jednotlivých obdobiach ženského života mení. Celkovo sa veľkosť poprsia môže vplyvom užívania antikoncepcie, hormonálnej liečby, stratou a nabraním hmotnosti alebo tehotenstvom zmeniť počas života až šesťkrát. Ak sa vyberáte na nákup spodnej bielizne po dlhšom čase, je pre istotu dobré preveriť svoje miery. Na tento účel dobre poslúži krajčírsky meter a veľké zrkadlo, ktoré vám pomôže zachovať presnosť merania tým, že si ľahko overíte, či pri meraní držíte meter vo vodorovnej polohe. Veľkosť podprsenky definujú dva rozmery. Prvým je obvod hrudníka pod prsiami, ktorý určuje vlastné číslo podprsenky, druhým je šírka cez prsia, ktorá určuje veľkosť košíčkov a mala by sa merať na dobre sediacom kuse podprsenky.

Podprsenka, ktorú si chcete kúpiť, vám musí sadnúť ako uliata a nemala by vás obmedzovať v pohybe. Nesmie vytvárať záhyby na koži, odstávať, zadná časť by mala byť vo vodorovnej polohe, ramienka sa nesmú zarývať do pliec. To sa často stáva najmä silnejším ženám. Pre ne je vhodná podprsenka so širšími ramienkami, ktoré rozložia záťaž na celú plochu trupu. Košíky takejto podprsenky by mali byť kompaktnejšie, aby dobre držali tvar.

U žien s menším poprsím je veľmi obľúbená push-upka a podprsenky vystužené gélovými alebo silikónovými vypchávkami. Tieto typy podprsenky môžu prsia zväčšiť o jedno až dve čísla.

Podprsenky so zapínaním okolo krku často zaťažujú krk a preto by ich mali ženy nosiť len príležitostne. Pravidelné nosenie takéhoto typu podprsenky môže byť príčinou stuhnutej šije a následných bolestí hlavy. Vhodnejšou voľbou je podprsenka s ramienkami prekríženými na chrbte, ktorá rovnomerne rozkladá hmotnosť a zároveň podporuje vzpriamené držanie tela.

Aj keď dokonale súmernú postavu má len máloktorá žena, cenným pomocníkom pri výbere vhodnej podprsenky môže byť aj typové zaradenie vašej postavy.

podprsenka_04Postave typu „jablko“ pristane podrsenka s kovovým zapínaním a jednoduchými, plnými a v spodnej časti pružnými košíčkami. Korzet vašu postavu opticky predĺži a dodá vašim prirodzeným vnadám potrebnú súmernosť. Pre každodenné nosenie je pre vás vhodnou voľbou hodvábna dvojdielna podprsenka z pružného materiálu s kompaktnými košíčkami.

Postava tvarom pripomínajúca „hrušku“ je v obliekaní odsúdená na večné hľadanie rovnováhy medzi hornou a dolnou časťou tela. Okrem toho je tu zvyčajne aj potreba „zaokrúliť sa“, v tomto prípade je preto jednoznačným favoritom push-upka alebo gelová podprsenka. Hovorí sa, že dokonalosť spočíva v drobnostiach. Kúsok čipky na správnom mieste môže „hrušku“ odmeniť nečakaným oživením. Ak túžite po objemnejšom dekolte, vyhýbajte sa „balconettke“ a uprednostnite trianglovú, drôtom vystuženú alebo tvarovateľnú alternatívu.

Typ postavy v tvare "presýpacích hodín" sa vyznačuje plným poprsím a bokmi, jej slabinou je naopak útly driek. Spodná bielizeň pre ženy tohto typu by preto nemala byť priliehavá, čo platí aj o jej spodnej časti.

Dcéry šťasteny s prirodzene štíhlou a súmernou postavou si na svojej spodnej bielizni môžu dovoliť množstvo drobných ozdôb, ktoré ich postavu oživia. Podobne ako pri „hruškách“, aj „pravítkam“ pristane kontrastná spodná bielizeň a vzorované kusy oblečenia.

Dievčatá a ženy útlej postavy často zabúdajú, že ich krivkám dáva vyniknúť spodná bielizeň s jednotným vzorom. Rovnako pre ne platí, že účinkom čiernej zamatovej podprsenky sa len máločo vyrovná a navyše v nej o trochu„povyrastú“.

spracoval: M. P.