Predčasné vrásky


make-up




Starnutie je prirodzený biologický proces. Predovšetkým pre nežnejšiu polovičku ľudstva sú predčasné vrásky zdrojom skrytých obáv. Nečudo, veď zo všetkých časopisov o životnom štýle a reklám na kozmetiku na nás pozerajú žiarivo mladistvé a esteticky dokonalé tváre.
vraskyPre stále viac 20 - 30-ročných mladých dievčat a žien sú pravé vrásky dôvodom bezradného nevysloveného znepokojenia. Odborníci na zdravie pokožky poukazujú na tento jav ako na dôsledok uponáhľaného a nezdravého životného štýlu. Na čo si treba dať pozor, ak sa chcete vráskam vyhýbať čo najdlhšie:

Ak to myslíte s bojom proti vráskam naozaj vážne, mali by ste bezodkladne prestať fajčiť. Tabaková neresť prispieva k predčasnému objavovaniu vrások hneď niekoľkými spôsobmi. Redukuje pružnosť kolagénového väziva pokožky a oslabuje regeneračnú schopnosť.

Aj priame slnečné svetlo okráda našu pokožku o vitalitu. Ak patríte k tým, čo sa aj napriek všeobecným varovaniam radi slnia, určite viete o čom je reč. Nejde len o vyššie riziko vrások pod očami, ale aj o to, že pri nadmernom slnení sa pokožka vysúša. Preto pri dlhšom pobyte na priamom slnku (obvykle medzi 10. a 15. hodinou) vždy používajme opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, slnečné okuliare a klobúk.

Silné čistiace mydlo a teplá voda sú podľa mnohých osvedčenou domácou kúrou na prvé vrásky. V skutočnosti však tieto prostriedky narúšajú vrchnú vrstvu pokožky a naopak ešte viac prispievajú k jej zvráskaveniu.

Dehydrovaná pleť je živnou pôdou pre tvorbu vrások. O prísun životodarných tekutín sa môžeme postarať pravidelným pitným režimom aj používaním kvalitnej odlíčovacej kozmetiky. A práve tu robí veľa žien chybu užívaním prípravkov s vysokým obsahom alkoholu a tenzínu. Tie potom narušujú hypodermovú vrstvu kože, takže na jej obnovu sú potrebné stále účinnejšie hydratačné prípravky.

K úplnej starostlivosti o pleť patria aj vyživovacie krémy. Ani tie však nie sú všeliekom na nedostatočnú životosprávu. Zdravie pokožky môžu zo stravovacieho hľadiska ohroziť najme nízkobielkovinové alebo nízkotučné diéty. V hierarchii vyživovania je pokožka spoločne s vlasmi a nechtami na poslednom mieste. Na jej celkové zdravie má preto nezanedbateľný podiel aj dobrá kondícia kardiovaskulárneho a lymfatického obehového systému. Posilniť ho môžu špeciálne masáže tváre a masky na prekrvenie, ktoré však nikdy nenahradia nedostatok aktívneho pohybu či pobyt na čerstvom vzduchu.

Zvonka na zdravie pokožky útočia predovšetkým voľné kyslíkové radikály zo znečisteného ovzdušia a slnečného žiarenia. Ich neblahý vplyv dokážu zmierňovať antioxidanty. Z prírodných medzi ne patria predovšetkým vitamíny C a E, betakarotén, selén, pycnogenol, kyselina alfa-lipoová (tioktová). Okrem nich existuje ešte veľký výber krémov a antioxidaćných toník s aktívnym ochranným účinkom. Priaznivý účinok takejto všestrannej starostlivosti sa však nedostaví z večera na ráno. Naša pleť sa totiž úplne obnovuje každých 28 dní.

spracoval: M. P.