Prekvapenie pre partnera - raňajky do postele


zaujímavosti
Zážitok zo spoločnej hostiny "pod paplónom" sa bez váhania môže považovať za jeden z najkrajších momentov v spoločnom živote. Len máločo sa výrovná pocitu prebudenia v lúčoch ranného slnka, keď jemný vánok hladí líca a z kuchyne prichádza vôňa čerstvej kávy.
Ranajky do postele_01Je celkom jedno, ktorý z partnerov sa rozhodne prekvapiť raňajkami do postele toho druhého, prípadne si ich prípravu podelia obaja partneri spoločne a spoločne si ich aj v pohodlí svojho hniezdočka vychutnajú. Keď ste sa rozhodli prichystať svojej vyvolenej alebo svojmu vyvolenému raňajky do postele, určite sa pri tom nechcete hodinu podkýnať v kuchyni kvôli dvom palacinkám. Tajomstvo úspechu tkvie v správne zvolenom postupe prípravy a naservírovania raňajok tak, aby sa všetko stihlo bez väčších škôd a v rozumnom čase.

Na prípravu raňajok do postele sa vždy treba pripraviť v dostatočnom predstihu. Naozaj kvalitné a zaujímavé raňajky sa len málokedy dajú pripraviť z toho "co dům dal". Presvedčte sa vopred, že máte doma všetko potrebné na správne naservírovanie, teda nejakú peknú tácku, k nej ozdobný obrúsok, vkusný porcelán a elegantný príbor. Vázička na kvety tiež nie je na zahodenie. Ozdobnou utierkou prikryjete obrus. Ak chcete urobiť dobrý dojem, môžete miesto obyčajnej utierky použiť aj damaškové prestieranie. V každom prípade však nezabudnite tácku aj s prípadnou kvetinovou dekoráciou pripraviť ako prvú a odložiť ju na nejaké bezpečné miesto.

Pri príprave samotného jedla platí pravidlo - teplé až na koniec. Začnite preto s nápojmi, napríklad ovocnou šťavou, ktorú môžete naliať netradične aj do guľatých pohárov na stopke. Nápoj môžete doplniť trebárs ovocným šalátom a všetko odložiť na čas do chladničky. Na rade je predjedlo, napríklad údený losos. Rybu treba pekne naaranžovať na tanierik a ozdobiť plátkami citóna, červenej cibuľe alebo kapije. K tomuto predjedlu sa hodí slané pečivo, alebo bageta natretá taveným syrom.

Ranajky do postele_02Ešte skôr ako sa pustite do hlavného chodu, je čas navariť kávu podľa chuti, či nálady: tureckú, bielu, kapučíno, či presso. Nasleduje praženica, jedno z najjednoduchších jedál, ktoré nedokáže skoro nikto pokaziť. Dochutiť ju môžete cibuľkou, klobáskou, strúhaným syrom fetta. Tesne po rozbití môžete vajíčka zjemniť trohou mlieka, ochutiť štipkou soli, korenia, alebo červenej papriky. Vajíčka treba smažiť na miernom ohni, inak môžu skončiť ako guma a syr, či klobásu pridávať samozrejme až na koniec.

Načasovanie pre topinky je už náročnejšie a vyžaduje trochu cviku, ale tí šikovnejší to zvládnu ako sa hovorí "bez straty desiatky". Ak by predsa len nestíhali, môžu hlavný chod vždy udržať v teple pomocou mikrovlnky.

Tým, ktorí ku sporáku nemajú príliš "blízko" treba pripomenúť, že každá úprimná snaha sa cení. Pokiaľ sa zmôžete len na misku ovsených vločiek a ešte tak topinku, nevešajte hlavu. Pekný servis je polovica úspechu. Na dno misky položte lyžičku džemu a povrch ozdobte na krúžky nakrájaným banánom.

Ostáva už len zaniesť hotové raňajky do spálne a nezakopnúť pri tom o rodinného miláčika. Na cestu si môžete pustiť nejakú príjemnu hudbu a nezabudnite na úsmev. Koho by nepotešil podobný budíček?

Autor: M. P.